Ivan Matia a Peter Baláž z IKEM v pondělí na tiskové konferenci uvedli, že již předali doklady o svém autorství právníkům.

Spor o pravost obou prací vypukl v souvislosti s konkurzem na šéfa transplantační chirurgie IKEM. O místo se ucházel dosavadní přednosta profesor Miloš Adamec, do jehož týmu dva vědci ze Slovenska patří, a Froněk, který se vrátil do ČR po několikaletém působení v Británii.

Matia a Baláž předložili k nahlédnutí výzkumné protokoly jako důkaz, že jsou autory práce o transplantaci střeva u potkanů. Jiří Froněk, který na stejné téma obhájil dizertaci, prý jejich práci opsal, z 30 stran výsledků jsou jeho jen tři. Froněk nařčení z plagiátorství odmítl, chce se bránit u soudu. Také Matia s Balážem jsou připraveni se soudit, hlavně se ale chtějí obhájit před vědeckou veřejností. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) do sporu zasahovat nehodlá.

Ředitel IKEM Jan Malý odložil rozhodnutí o vítězi konkurzu do doby, než dostane vyjádření olomoucké lékařské fakulty, kde Froněk práci obhájil, a stanovisko České lékařské komory. Matia s Balážem chtějí, aby se k pracím vyjádřila i vědecká rada (MZ), a jsou připraveni obhajovat své autorství třeba i před vědeckými radami v Oxfordu či Cambridgi.

čtk, hor