Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

V nových pavilonech G1 a G2, které navážou na hlavní budovu nemocnice ze severní strany, bude společný urgentní příjem, oddělení ARO, kardiologická, metabolická a angiologická jednotka intenzivní péče. Zvětší se také ústavní lékárna a technické zázemí nemocnice. Jeden pavilon bude mít čtyři patra a druhý sedm. Celkově v nich vznikne 83 nových lůžek, kapacita IKEM se tak zvýší asi o čtvrtinu.

IKEM ročně transplantuje téměř 500 orgánů, kromě toho se stará i o pacienty, kteří už transplantovaný orgán mají. Těch je přes 5000. V ambulancích IKEM ročně ošetří asi 162 500 lidí, každoročně je v tomto centru hospitalizováno kolem 11 500 pacientů.

IKEM v minulých dnech oznámil, že kvůli stavbě nových pavilonů skončí ke konci června ve funkci přednosty kardiocentra třiasedmdesátiletý kardiochirurg Jan Pirk. Nahradí jej Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM. Podle vedení IKEM by měl výstavbu z pohledu kardiocentra řídit právě kardiolog. Pirk uvedl, že končit nechtěl a nechal se z funkce odvolat. V IKEM bude dál operovat i vyučovat.