Několikanásobné operace srdce, dlouhé a bolestivé hojení a jizvy jako doživotní připomínka podstoupených zákroků by se pro mnohé pacienty, jejichž srdce nefunguje tak, jak by mělo, mohly stát minulostí. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) totiž včera zahájil provoz hybridního operačního sálu, ve kterém se spojuje klasická kardiochirurgie se zobrazovacími metodami zachycujícími aktuální obraz pacientova těla.

„Nový sál bude přínosem nejen pro pacienty, ale i pro lékaře. Poskytuje široké možnosti léčby, nesrovnatelně větší komfort a zejména vysokou podporu a spolupráci odborníků napříč medicinskými obory,“ popisuje výhody nového sálu Jan Pirk, přednosta Kardiocentra IKEM. Právě díky takovému vybavení je možná těsná spolupráce mezi specialisty a následné bezchybné provedení výkonu.

Přesnost díky 3D rentgenu

Vedle operačního stolu je součástí sálu speciální pohyblivý rentgen, který nasnímá tělo pacienta v prostorovém rozlišení. Díky tomu mohou lékaři provádět náročné chirurgické zákroky s mnohem větší jistotou a přesností. Mezi nemoci, které se na sále budou operovat, patří například mapování a ostraňování srdeční arytmie či zákroky na chlopních či aortě. Při nich už nebude otevřen hrudník, ale podpůrný nástroj se do těla dostane vpichem do žíly v třísle.

Pacienti, kteří budou na novém sále operováni, se mohou vyhnout několikanásobným operacím, protože zařízení umožňuje provést některé procedury najednou. Díky méně invazivnímu přístupu se také zkrátí doba hojení a zmenšit by se měly rovněž pooperační bolesti.
V Praze se jedná o první sál tohoto druhu, jediný jemu podobný se nachází v Brně. Stavba trvala čtyři měsíce a stála 79 milionů korun, z toho 69 milionů tvořila dotace ministerstva zdravotnictví.

„Vznik hybridního sálu napomůže nasměrování do specializovaného centra, kde jsou i nejlepší odborníci. Efektivita zdravotnictví se tak zvýší,“ dodal ministr zdravotnictví Leoš Heger.