Když se po hodině a půl vrátila k autu, uviděla spoušť. Rozsypané sklo u spolujezdce a otevřenou přihrádku, ve které už po navigaci nebylo ani památky. „Navigace už měla naštěstí svá nejlepší léta za sebou, věrně mi sloužila přes čtyři roky.

Bezpečné léto s Deníkem.

Nejvíc mě proto naštvalo rozbité okénko, za které jsem v servisu zaplatila skoro čtyři tisíce korun," říká Karolína Junková ze Strašnic. Přiznává, že do osudného července ji nikdy nenapadlo, aby uklízela do přihrádky i držák.

„Ale když se zpětně vžiji do role toho zloděje, chápu, že kde je držátko, tam je nejspíš i navigace. Bylo to drahé ponaučení, ale odteď už jsem na všechny věci opatrná. A v autě bych nenechala radši ani prázdnou igelitku!"

Přirovnání s igelitkou se může zdát na první pohled úsměvné. Ale jak upozorňují pražští policisté, i obyčejná taška může být velkým lákadlem. Jeden takový ukázkový příklad prozradil Pražskému deníku policejní preventista Ladislav Beránek.

„Vzpomínám si na případ, kdy se starší manželé vraceli z chalupy, kde dostali od známých pár brambor v igelitové tašce. A poněkud neprozřetelně ji položili na podlahu za řidiče. Na cestě domů se ještě zastavili v obchodě na malý rychlý nákup. Po příchodu k vozidlu z nákupu však našli rozbité okno a opodál odhozenou tašku i s vysypanými bramborami."

Co oko nevidí, zlodějova ruka…

Lapky podle zkušeností policistů lákají právě věci ponechané ve vozidle. A vzhledem k tomu, že zloděj do vozidla příliš dobře nevidí a nemá čas dlouze zkoumat, co přesně je uvnitř, postačí mu například bunda pohozená na zadní sedačce nebo igelitka položená za přední sedačkou.

Dobrou zprávou pro motoristy nicméně je, že vloupání do vozidel patří k jednomu z druhů trestné činnosti, kde došlo za posledních pár let k razantnímu poklesu.

Krádeží z aut ubylo. O více jak polovinu

Zatímco před deseti lety řešili policisté na území metropole 26 585 případů vloupání do vozidel za rok, minulý rok to bylo 11 833 případů. A slibně se zatím vyvíjí i statistika v letošním roce, protože pražští policisté za půlrok mají 5 223 vloupání.

Co stojí za více než polovičním úbytkem? To Pražskému deníku objasnil bezpečnostní expert František Brabec. „Jedná se o více faktorů. Za největší přínos považuji preventivní akce policistů např. Auto není trezor, nebo jejich soustavná preventivní činnost u nákupních center apod. Dalším faktorem je pak větší technická vyspělost především u navigací. S nástupem chytrých telefonů a zlevněním vestavěných navigací lidé přestali v takové míře používat ty přenosné, které byly častým terčem zlodějů."

Ve dne v noci

A v kterou hodinu to láká zloděje do aut nejčastěji? „Nemají to nějak vyhraněné. K vloupání do vozidel dochází v denních i nočních hodinách. Jen o něco málo ale stále převládají ty z noci," říká Ladislav Beránek a dodává, že jde hlavně o případy z centra metropole, což je dáno dopravní dostupností a také možností rychleji odcizenou věc ukrýt nebo ji prodat.

Ve dne se pak mnoho zlodějů koncentruje naopak na okrajích Prahy ve velkých nákupních centrech. A hlavně na parkovištích. Zde radí František Brabec následující: Zbytečně neotvírat zavazadlový prostor auta. „Ukládat si do něho věci s dobrým úmyslem, že nebude taška, sportovní vybavení nebo cokoli jiného vidět, je naivní. Právě v tento okamžik vás totiž může už zloděj pozorovat. A vy mu tak ukážete, na co se má zaměřit," varuje bezpečnostní expert.

Auto není trezor aneb desatero rad pro majitele vozidel:Vozidlo parkujte vždy na přehledném, pokud možno osvětleném místě. Využívejte hlídaná parkoviště.

Automobil uzamkněte řádně, a to i v případě krátkodobé nepřítomnosti (například při doplnění pohonných hmot na čerpací stanici).

Nenechávejte ve voze žádné věci, elektroniku či zavazadla. I bezcenná věc může zloděje nalákat. Ve svých vozidlech nenechávejte žádné věci, ani ty, které mají relativně nízkou hodnotu.

Pokud máte snímatelný panel od rádia, nenechávejte ho ve vozidle. Totéž platí i v případě, pokud používáte ve voze přenosný navigační systém.

Zbytečně na parkovišti neotvírejte zavazadlový prostor. Ukládat si tam v tento okamžik své věci může znamenat, že ukážete zloději, kam se má zaměřit.

Doklady a klíče od vozu mějte vždy u sebe, doklady osobní i ty k vozidlu nenechávejte zbytečně v autě.

Zaparkované auto průběžně kontrolujte, nenechávejte ho delší dobu bez dozoru.

Pokud vozidlo uzamykáte dálkovým ovladačem, ověřte si, že se opravdu uzamklo a zajistilo. V minulosti se objevily případy, při kterých pachatel blokoval svým ovladačem odchozí signál z ovladače, kterým majitel uzamykal vozidlo. Majitel tak odcházel od vozidla, které si ve skutečnosti nezamknul. Vozidlo bylo následně odcizeno nebo vykradeno.

V případě, že dojde k vloupání do vozidla, ihned volejte Policii ČR na linku 158. Zvýšíte tak šanci na vypátrání pachatele.

Pokud je to možné, vozidlo před příjezdem policie ponechte v takovém stavu, v jakém ho zanechal pachatel. V opačném případě můžete znehodnotit stopy.