„Důvodem byly nedostatky v hospodaření této organizace, které označujeme za hrubé manažerské selhání,“ sdělil Deníku mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Jak uvedl, důvodem jsou pronájmy prostor hygienické stanice, která sídlí na jednom z nejlukrativnějších míst metropole, konkrétně v Rytířské ulici v Praze 1. „Jde o částku kolem čtyřiceti milionů korun,“ upřesnil Cikrt. Podle jeho slov bude v Hygienické stanici hl. města Prahy zahájena hloubková kontrola hospodaření za uplynulých deset let. „Poté zvážíme, zda odvolání pana Polaneckého bude jediným krokem, nebo zda přistoupíme k dalším,“ uzavřel mluvčí. Výsledky kontroly lze očekávat do dvou týdnů. Pokud se prokáže, že pronajímání prostor bylo pro stát nevýhodné, mohlo by ministerstvo zdravotnictví podat na Polaneckého i trestní oznámení. „O tom zatím nechci spekulovat,“ řekl Cikrt.

Polanecký: Je to politická čistka

Vladimír Polanecký, který v roce 2000 neúspěšně kandidoval za ČSSD do Senátu, označil své odvolání za politickou čistku. „Byli jsme nařčeni z toho, že jsme se obohatili na pronájmech budovy před tím, než jsme ji v rámci zákona o historickém majetku předali městu. To je ale nesmyslné. Peníze od tří nájemců, kteří v tu dobu v budově sídlili, jsme odváděli tak, jak bylo určeno,“ řekl Polanecký. „Za 15 let své působnosti ve funkci jsme měli všechny výsledkové zprávy, rozvahy a závěrky v pořádku,“ doplnil.

Ministerstvem mu prý bylo naznačeno, aby ze Státního zdravotního ústavu odešel. „Je mi pětašedesát, tak půjdu pracovat domů na zahrádku,“ nechal se slyšet Polanecký. Odvolaný hlavní pražský hygienik je také autorem pandemického plánu, podle něhož by se mělo postupovat při nákaze ptačí chřipkou. Na místo ředitele pražské hygienické stanice bude vypsáno výběrové řízení, do doby jeho ukončení je vedením pověřen Luděk Bajgar, stávající ředitel Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.