V souvislosti s nákazou na pražském magistrátu podle Rážové bylo testováno 51 lidí, kteří se účastnili pondělního sedmihodinového jednání městské rady. Mezi nimi i dva poslanci: Jan Čižinský (za KDU-ČSL) a Patrik Nacher (ANO). Politici už informovali, že mají test negativní. Oba však zůstávají nadále v karanténě. Nákaza se prokázala u náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN). Negativní test má i primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který tráví karanténu v odloučení od své rodiny, aby vyloučil potenciální možnost přenosu nákazy na svou manželku a tři děti.

„Ve středu jsme byly s ředitelkou Hygienické stanice hlavního města Prahy (Zdeňkou Jágrovou) na jednání ve sněmovně. Domluvili jsme se, že veškerá opatření se budou nastavovat na základě výsledků jejich testů,“ sdělila hygienička.

„Spadl mi kámen ze srdce a je to úleva pro mne i pro lidi v mém okolí a také Sněmovnu, která byla vyděšena. Podle toho, jak jsem si zjišťoval informace, tak i kdybych si nechal za pár dní udělat nový test a byl negativní, musím zůstat v karanténě. Půjdu tedy až na ten závěrečný test,“ řekl Nacher. Pracovat bude nyní z domova, kde se bude prostřednictvím telekonference věnovat novele exekučního řádu a novele energetického zákona. Negativní test má také primátorovi náměstci Petr Hlaváček (TOP 09) a Adam Scheinherr (Praha sobě) nebo opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Na konci května se objevilo v metropoli ohnisko spojené se stavbou v Praze 4, celkově se nakazilo dosud 56 lidí. „Na stavbě působí 42 různých firem a mají zaměstnance z různých částí republiky,“ uvedla Rážová. Pocházeli kromě Prahy ze Středočeského, Olomouckého, Zlínského, Ústeckého či Královéhradeckého kraje. Zasažené byly dělnické ubytovny, kde bydlí i cizinci.

Dalším ohniskem bylo 21 případů spojených s amatérským hokejovým zápasem 5. června na letňanském zimním stadionu. Nakažených bylo 15 účastníků a šest jejich dalších kontaktů. „Hygienická stanice kontaktovala kolem stovky lidí, hokejová hala byla dezinfikována,“ dodala Rážová.

„S rozvolněnými opatřeními se všichni rádi setkáváme se svými blízkými a přáteli, stále bychom měli být obezřetní zejména v době, kdy se sami necítíme zdravotně dobře,“ uvedla hygienička.

Rážová také zhodnotila fungování chytré karantény, která od 25. května spadá pod ministerstvo zdravotnictví. „Chytrá karanténa 1.0 funguje, na dvojce intenzivně pracujeme,“ řekla. Některé kraje však podle ní nástroje chytré karantény jako vzpomínkové mapy nebo call centrum nevyužívají, protože nemají nové případy. „Postupně realizujeme další naplánované kroky, například posílení kapacit krajských hygienických stanic a zároveň ministerstva, abychom převzali i ty nástroje chytré karantény vytvořené armádou, abychom je dál využívali v naší práci,“ doplnila.