Ignorance, cynismus a hyenismus. Těmito slovy odsoudil ředitel pražského Židovského muzea Leo Pavlát nápad uspořádat únikovou hru s názvem „Útěk z Osvětimi". Nabídka se objevila tento týden na webových stránkách pražského podnikatele. Organizátoři nakonec po vlně kritiky předprodej pozastavili.

Takzvané únikové hry, při kterých mají skupiny účastníků za úkol dostat se za pomoci řešení hádanek z uzavřených lokalit, nabraly rychle na popularitě. V tomto případě však tržní úspěch podle mnohých narazil na etickou hranici.

Nápad sklidil kritiku na sociálních sítích 

„Vciťte se do kůže obětí koncentračního tábora v Osvětimi. Čeká vás ‚poslední sprcha'! Avšak s tím rozdílem, že vy se z této místnosti můžete dostat živí," stálo v popisu hry na webu.

Kritika na sebe nenechala dlouho čekat. Na Facebooku provozovatele se záhy objevila řada šokovaných reakcí, často označujících hru za nechutnou, nemorální či neuctivou k obětem holokaustu.

Židovské obce: Hra parazituje na utrpení milionů

Plány pořadatelů velmi rychle odsoudili také zástupci židovstva. „Hra, která komerčně parazituje na utrpení milionů lidí, svědčí nejen o špatném vkusu autorů, ale především o jejich cynismu a neznalosti historie," stojí v prohlášení Federace židovských obcí.

Také podle ředitele pražského Židovského muzea Leo Pavláta se nejedná o nic jiného než o zneužití historické tragédie za účelem výdělku. „Zneužívat systematického vyvražďování židovského etnika z doby druhé světové války ke komerčním aktivitám, navíc způsobem hrubě deformujícím historické skutečnosti, jako je tomu v uvedeném případě, považuji za projev ignorance, cynismu a hyenismu," uvedl pro Pražský deník.

Nevkusný byznys nebo poučení veřejnosti?

Podle Mikuláše Kroupy, ředitele organizace Post Bellum, která se zabývá shromažďováním a dokumentací vzpomínek pamětníků na osudové události 20. století, je hlavním problémem snaha hru přímo navázat na obludné události ve vyhlazovacích táborech a snad i v lidech vyvolat dojem, že se taková „atmosféra" dá nějak rekonstruovat.

„S dobou druhé světové války to kromě kulis nemá nic společného. Kdo se nám to snaží nabulíkovat, je idiot," míní Kroupa s tím, že celý případ ještě zhoršila nešťastná vyjádření organizátora hry Stanislava Pavla. Ten však právě v grafickém přiblížení atmosféry plynových komor vidí přínos svého nápadu.

Organizátoři se rozhodli předprodej hry zastavit 

„Tato úniková hra měla jeden jediný úkol, a to, aby z ní lidi odcházeli s maximálním respektem a úctou k této nedávné historii. Měla za úkol přiblížit tuto ohavnost těm, kteří si ji neuvědomují," uvedl Pavel na svých stránkách s tím, že cílil hlavně na mladší generaci, jejíž příslušníci se v historii mnohdy příliš neorientují.

I přesto se však organizátoři vzhledem k množství kritiky rozhodli předprodej hry nakonec pozastavit. Těm, kteří si na stránkách již stačili účast předplatit, jsou připraveni vrátit peníze.

Čtěte také: Jana Šplíchalová: Někteří pamětníci dokázali mluvit o holocaustu až s vnoučaty