Metropole podle současné právní normy nemůže proti problematickým skupinám účinně zasahovat, a hodlá proto navrhnout novelu zákona o shromažďování.
Tento záměr včera posvětili pražští radní.
Rizikových akcí přibývá
V loňském roce v Praze stoupl počet nahlášených akcí, které policie s magistrátem vyhodnotiliy jako rizikové, na 31. O rok dříve jich bylo skoro o polovinu méně – 16.
„Pokud je demonstrace nahlášena v pátek večer a následující pondělí je státní svátek, úřad nemůže sehnat dostatečné podklady pro to, aby mohl rozhodnout o případném zákazu v třídenní zákonné lhůtě,“ vysvětlil včera náměstek primátora Rudolf Blažek. Podle oborníka na extremismus Jiřího Kopečného z kriminální policie je zákaz krajním řešením.
„Nebavil bych se ani o zrušení protestní akce, ale o jejím přesunutí jinam, o čemž by měl rozhodnout nezávislý soud,“ navrhuje Kopečný.
Svolavatel není za akci odpovědný
Podle něj v současném zákonu o shromažďování chybí povinnost svolavatele dostavit se na místo demonstrace a doložit nacionále. „S tím souvisí i případná odpovědnost za způsobené škody,“ upozornil kriminalista, který se vývoji extremismu věnuje 15 let. Vedení radnice bude mít do konce dubna k dispozici analýzu shromažďovacích zákonů v okolních státech EU. Pak vypracuje novelu, kterou v červnu předloží ke schválení poslancům a senátorům.
Kam s hyde parkem?
V souvislosti s uvažovanou novelou shromažďovacího zákona se nejspíš přestěhuje i pražský hyde park. Místo, kde lze bez oznámení pořádat akce, zřídila radnice Prahy 2 na Palackého náměstí. V poslední době jej hojně využívají právě extremistické organizace. Tuto sobotu se zde například uskuteční demonstrace na podporu kosovských Srbů a protest proti nezávislosti Kosova. Podle informací pražské policie se jedná o problémovou akci, protože za ní pravděpodobně stojí Erik Sedláček spojovaný s neonacistickým hnutím. Praha 2 požádala, aby se místo pro tento typ akcí přesunulo jinam, uvažuje se o Letné v Praze 7 nebo o Parukářce v Praze 3. O novém místě by se mělo rozhodnout do konce března.