Kovanda sám rezignoval před tím, než ho stačilo vedení osmičky odvolat. Ředitelem zůstane do konce června a poté chce kandidovat do Senátu. O tom, kdo nastoupí po něm, zatím stále není jasno. Konkurz na nového ředitele totiž radnice osmičky zrušila. A to i přesto, že odborná konkurzní komise doporučila na místo bývalého ředitele mateřské, základní a umělecké školy v Jesenici Josefa Buchala. V očích radního Fichtnera však nebyl dostatečně kompetentní.

RADNÍ NA MĚ PŘI KONKURZU TLAČIL

Podle neúspěšného uchazeče Buchala důvod ležel někde jinde. Tvrdí, že na něj radní tlačil, aby v případě jmenování určil jako svou zástupkyni Fichtnerem vybranou osobu. Patrně proto, aby ho mohla kontrolovat a podávat o jeho působení zprávy.

„Ve druhé části se na mě obrátil se svými osobními návrhy, že mě jmenuje ředitelem ZŠ Glowackého za předpokladu, že přítomnou účastnici jmenuji svojí zástupkyní," uvedl Buchal v dopise, který zaslal všem zastupitelům osmé městské části. Doplnil, že požadavek odmítl. Na toto obvinění sám radní Fichtner odmítá reagovat, za svým rozhodnutím si však stojí. „Takových neúspěšných uchazečů jako pan Buchal je plno, a pokud by měl každý neustále se svým problémem vystupovat do médií, nebude se řešit nic jiného než ukřivděná ega," uvedl pro Pražský deník.

Rada podle něj postupovala v souladu se zákonem. „Jsem rád, že rada městské části neúspěšného uchazeče, pana Buchala, nakonec ředitelem nejmenovala. Jak jsem měl možnost jej postupně poznat, nedokážu si jej na pozici ředitele školy představit a už chápu, proč měl v Jesenici problémy," řekl.

PROBLÉMY V JESENICI

„Problémy v Jesenici" myslí Fichtner fakt, že Buchal na své místo ředitele jesenické školy loni v říjnu rezignoval. Oficiálně ze zdravotních důvodů, odstoupil však bezprostředně poté, co veřejná kontrola objevila v provozu školy závažná pochybení. Za Buchala se však i tak postavily odbory ZŠ Glowackého, podle kterých měl být na místo ředitele jmenován.

Rozhodnutí radního Fichtnera považují učitelé za nepřípustnou svévoli. „Jsme přesvědčeni, že nebyl žádný důvod doporučení dvou komisí složených z kompetentních odborníků zpochybnit. Včasné jmenování nového ředitele před ukončením stávajícího školního roku, tedy ještě před hlavními prázdninami, by umožnilo v klidu připravit pedagogům úvazky, předměty a další věci v novém školním roce," uvedla za učitele Hana Klimková.

ZDRŽENÍ PRÝ NENÍ PROBLÉM

Podle Fichtnera však nepředstavuje zdržení problém, navíc v situaci, kdy stávající ředitel bude končit až na konci června. V současnosti probíhá druhý konkurz na ředitele, do kterého se zájemci mohou hlásit do pondělí. Výběrová komise, která bude nového ředitele vybírat, se sejde 28. června. Radního Fichtnera kvůli situaci na škole kritizuje kromě učitelského sboru i zastupitelská opozice na osmičce. „Nelíbí se mi, že se jmenování ředitele školy stalo politickou záležitostí. Nikdy to nebylo zvykem.

Měl by tam být odborník, který uspěl v konkurzu, proto je tam komise, která obsahuje odborníky za školu, zřizovatele a podobně. Pokud někdo zvítězí tak jednoznačně, jako pan Buchal, tak si nemyslím, že by radní měli řízení rušit a vyhlašovat nové, protože se jim nezalíbil kandidát," shrnul předseda klubu zastupitelů ODS Městské části Praha 8 Ondřej Gros.

Čtěte také: Zeměměřičská střední škola se zatím z Hrdlořez stěhovat nebude