Před téměř šesti sty lety se na žižkovském vrchu Vítkově utkali husité proti rakouským a míšeňským křižákům. Tato vojska chtěla ovládnout strategicky významnou pozici Vítkov, což se jim ale nepovedlo. Slavnou bitvu letos připomene akce Hrr na ně!, která návštěvníkům přiblíží celou historii husitské revoluce od začátku až po velkolepou bitevní vřavu přímo u Památníku.

„Moc se těším na letošní ročník Hrr na ně! Husité na Vítkově, který se koná již pošesté. Hrdinná husitská posádka ukrytá ve srubu se utká s vojskem míšeňských křižáků, které donutí ustoupit z vrchu Vítkov. Opět se můžeme těšit na velkolepou bitvu. A samozřejmě, nebude chybět pestrý doprovodný program pro děti i dospělé,“ uvedl starosta Prahy 3 Alexander Bellu.

Na významné bitvě, která se uskuteční ve 13 a 17 hodin, nebude chybět ani sám Jan Žižka z Trocnova či král Zikmund. Příchozí si také budou moci prohlédnout typické husitské vozy, pavézy, palisády, střelné zbraně, rytířská brnění nebo skvostné panské jezdectvo. Tím hlavním bude ale bezesporu velkolepá bitva, která skončí definitivní porážkou křižáckých vojsk. Celou akci bude doprovázet profesionální komentář, který osvětlí vývoj husitského hnutí.

Diváci budou moci sledovat i šermířské souboje, středověké taneční a hudební vystoupení nebo dovádění šašků a kejklířů. Svoje řemeslo představí i katovna, které zájemcům ukáže i dřívější mučící nástroje. O zábavu se pak postará polní divadlo, které pomocí humorných scének přiblíží další historické události z dějin zemí Koruny české.

I samotní návštěvníci se budou moci zapojit. Vyzkoušet si budou moci lukostřelbu či hod na cíl. Na Vítkově si také budete moci nakoupit dobové šperky, historické nádobí, koření a výrobky z rohoviny. Kuchaři pak naservírují bramborové placky na tálu, lívance s jablky a smetanou, lokše, staročeský kotlet s jablky, škvarkové rohlíky a jiné středověké speciality.

Pokud se budete chtít na bitvu podívat, můžete ve stejný den využít i 50% slevu na vstupné do Národního památníku Vítkov v 11, 14 a 16 hodin. A to dokonce s komentovanou prohlídkou. Účastníci akce budou moci také využít bezplatnou kyvadlovou dopravu ze stanice Jana Želivského na zastávku Ohrada.