„Zima nastoupila letos příliš brzy, normálně je tak chladné počasí až na konci listopadu. Do konce týdne se rozhodne, zda práce na sousoší bude přerušena, či nikoli,“ uvedla Pera Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy s tím, že restaurátoři bedlivě sledují vývoj a předpovědi počasí.

„Jsou-li teploty pod nulou, nemá cenu na pomníku pracovat, nebo do něj dokonce vstupovat, jak jsme původně plánovali,“ dodala Hoftichová.

S plachtou pryč

V případě, že se práce na obnově sousoší Ladislava Šalouna zastaví, bude magistrát usilovat o to, aby ho po tuto dobu nezakrývalo speciální lešení a reklamní plachta, ze které je jeho restaurování placené.

„Podle smlouvy, kterou uzavřela Galerie hlavního města s reklamní společností Qeep, nyní nelze plachtu sundat. Na pomníku by měla být další tři roky,“ uvedl pražský radní pro kulturu Milan Richter, který hodlá smluvní podmínky změnit.

„Když se na Husovi nebude pracovat, chci, aby plachta byla dole,“ uvedl radní.

Vstoupí dovnitř?

Restaurátoři se už těšili, že během několika týdnů budou moci do bronzové sochy vstoupit. Sondy totiž prokázaly, že do sousoší zatéká, a zatím se neví,kamse voda ztrácí. „Už jsem byl i v nitru sochy Jana Žižky na Žižkově,“ pochlubil se jeden z restaurátorů, akademický sochař Pavel Filip.

Podle restaurátorů, kteří na obnově pracují, trápí Husovu sochu chybějící nýty. „Socha je zkonstruována z metrových až dvoumetrových částí, které jsou dohromady spojeny železnými šrouby. A ty jsou zkorodované,“ objasnil Filip. Je nutné je vyměnit, dodal.

Sondy ale prokázaly, že největším problémem je statika pomníku.

„Kamenné kvádry na podstavci, které váží dvě až tři tuny, jsou totiž vysunuté,“ popsal Filip komplikaci, která restaurátory nejvíc zaměstná. Část kamenného podstavce zřejmě vystoupila po výbuchu bomby před Staroměstskou radnicí na konci druhé světové války.

Socha se naposledy opravovala v roce 1965. Podle odhadů společnosti Qeep bude její rekonstrukce stát asi dvanáct milionů korun.