„Z vážných zdravotních důvodů jsem se rozhodl rezignovat na pozici místostarosty městské části. Děkuji vám za podporu v minulosti i v budoucnosti,“ napsal v polovině října na svém facebookovém profilu sedmačtyřicetiletý Humplík, který v letech 2013-2017 šéfoval pražskému sdružení ODS, které také podpořil velkorysými sponzorskými dary. Vzděláním i praxí marketér a někdejší zpěvák metalové kapely prosazoval jako krajský lídr strany její očištění od takzvaných kmotrů.

Na Humplíkův komentář zareagovala řada jeho přátel a příznivců přáním brzkého uzdravení. „Filipe, nevím o co jde, ale vím, že jsi silný, rovný chlap s velkou vůlí. Vím, že v každém boji je nejdůležitější vůle ten boj zvládnout. Máš tedy nejlepší předpoklady vyhrát,“ napsal Pavel Richter.

Alkohol, nebo politický boj?

Záhy po Humplíkově rezignaci se vyrojily šeptandy o jeho údajném alkoholismu. Podle opoziční zastupitelky Radmily Kleslové (ANO) byl právě „alkoholový exces“ důvodem jeho náhlého odchodu. Ještě týden před ním však s veřejností čile komunikující Humplík zveřejnil několik příspěvků, které vypovídají o jeho koncentraci na radniční práci.

Podle předsedy klubu opoziční TOP 09 Tomáše Peka mohou být za politickým koncem výrazné figury na vršovické radnici i vztahy uvnitř tříčlenné koalice, v níž je ODS nejslabším článkem.

„Jako jeden z mála koaličních politiků komunikoval Filip Humplík i s opozicí a byl výrazný, což se někomu nemuselo líbit. Myslím si, že jeho oficiálně dobrovolný odchod může odrážet mocenský boj, ve kterém Piráti a Vlasta potřebují uzurpovat větší prostor a ukazují ODS své svaly. Jsou to sice jen spekulace, ale kdyby si Humplíka skutečně vážili, mohli mu poskytnout nějaký čas na uzdravení, aniž by musel funkci pokládat,“ uvedl Pek, podle kterého je problémem koalice její ideologická nesourodost.

„Politicky jsou ty subjekty jinde. ODS je pravicová, Vlasta a Piráti jsou pro mě populistická levice, přičemž ODS si dosud nedokázala pevněji vytyčit svůj prostor,“ dodal Pek.

Další opoziční zastupitel Zdeněk Vávra (Starostové pro Prahu - Zelená pro 10) nicméně upozornil, že z pohledu hlasování je koalice po necelém roce existence až na výjimky velmi funkční. „Její provoz by ale mohl být levnější. Celá devítičlenná rada je uvolněná a mají tam vedle starostky pět místostarostů,“ upozornil Vávra.

Nový místostarosta radil dvěma ministrům

Pětapadesátiletý Martin Sekal byl poradcem ministra pro místní rozvoj, vedoucím oddělení vládního zmocněnce pro regiony či poradcem ministra obrany. Kromě toho působil jako manažer a podnikal ve stavebních investicích, správě nemovitostí a dopravě. „Všechny tyto zkušenosti chci využít v nové pozici na radnici,“ prohlásil nový místostarosta.