Týká se podezření z podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že finanční dary městských firem spastikům, tedy lidem s ochrnutým svalstvem, údajně směřovaly „některým známým“ Hulinského. Informovala o tom ve čtvrtek šéfka fondu Monika Vondráková.

Hulinského v této souvislosti kritizuje i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který chce navrhnout vyloučení Hulinského ze strany.

„Podle dostupných informací končily v kapsách Hulinského známých peníze, které spastikům věnovala například Pražská energetika, a.s., kde je Hulinský předsedou dozorčí rady,“ stojí v tiskové zprávě fondu. „Je otřesné, když na podvody politika začnou doplácet handicapovaní spoluobčané, a ten politik se ještě tváří jako kdovíjaký donátor,“ uvedl k tomu předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

NFPK podal trestní oznámení na základě informací deníku Mladá fronta Dnes (MfD) a vlastního pátrání. MfD zhruba před dvěma týdny napsala, že Hulinský je v podezření ze střetu zájmů kvůli tomu, že on i radnice podporují sdružení postižených sportovců – Českou federaci Spastic Handicap. Spastici podle deníku už roky dostávají na pořádání závodů peníze z pražského magistrátu, ale také od městských firem Pražské teplárenské, energetiky a plynárenské. S dary prý však hospodaří ziskové firmy Hulinského spolupracovníků.

Například peníze ze společnosti Pražská energetika (PRE) putují do firem napojených na jeho blízké spolupracovníky. MfD uvedla, že jde o akciovou společnost Spastic Handicap a Spastic Handicap Agency, s. r. o. Jednatelkou druhé firmy je podle deníku Hulinského poslanecká asistentka Vladimíra Víšková. Akciovou společnost zase ještě přes jednu společnost založil Hulinského „dvorní právník“ a někdejší federální premiér Marián Čalfa. Čalfa je dlouholetým poradcem PRE v právních otázkách a nedávno se stal členem představenstva fir­my.

„Hulinský a magistrát jsou tedy na straně dárců, jeho spolupracovníci na straně příjemců,“ napsal deník s tím, že přesné částky, které PRE firmám poslala, nelze dohledat. Předseda federace Spastic Holding František Janouch řekl, že akciová společnost Spastic Holding federaci zajišťuje reklamní partnery a žádnou provizi za to nedostává.

Odpovědi se vyhnul

Akciová společnost podle deníku sídlí v domě na pražském Žižkově, který patří Hulinského kolegovi z pražského výboru ČSSD Zdeňku Zadinovi. Na internetu prý uvádí jako své další sponzory Pražskou teplárenskou a Pražskou plynárenskou. Hulinský si v roce 2008 jako tehdejší předseda představenstva Pražské teplárenské pod sebe stáhl sponzoring. „A podle šéfa kontrolního výboru magistrátu Tomáše Hudečka (TOP 09) to byl právě Hulinský, kdo v minulosti zarazil kontrolu udělených grantů, a to včetně těch, které získali tělesně postižení sportovci,“ napsal deník.

Hulinský prohlásil, že o sponzoringu v PRE nerozhoduje, a že nechápe, v čem by měl být střet zájmů. Odpovědi na otázku, jakou roli má ve firmách Spastic Handicap a Spastic Handicap Agency, se prý vyhnul.

Hulinského v souvislosti s dary pro postižené kritizoval na sociální síti Facebook i Dienstbier, podle něhož je jediným možným řešením odchod Hulinského z politiky. „Petr Hulinský ztělesňuje klientelismus v pražské politice. Zneužití zdravotně postižených dětí k propírání peněz je hyenismus toho nejhrubšího zrna,“ uvedl ve čtvrtek Dienstbier.

Minulý čtvrtek prý Hulinskému řekl, že „se spastiky jeho jednání překročilo všechny meze“. „V následujících okamžicích po poněkud emotivní výměně názorů mi vyhrožoval fyzickým násilím,“ napsal na Facebooku.