„U deskových her převažují nyní dva trendy: jednak se objevují staré hry v novém hávu a jednak nové hry na zcela jiných principech, než obvykle známe,“ říká Pavel Hofrichter, ředitel výstavy. Podle něj jsou typickým příkladem Monopoly, jež mají dnes variantu Monopoly Banking, kde se používají bankovní karty a převádějí se finance z účtu na účet. „Pro dospělé příjemná věc a pro děti dobrý způsob výuky,“ poznamená Hofrichter.

Hlavní smysl výstavy spatřuje její ředitel v tom, že její návštěvníci mají možnost si všechny hry vyzkoušet. „Dnes ty hry stojí spoustu peněz a je hloupé, když si hru koupíte a potom doma zjistíte, že se vám nelíbí a nebudete ji hrát. Tady si to vyzkoušíte, a když se vám zalíbí, můžete ji i na místě koupit, dokonce se slevou,“ usmívá se Hofrichter a dodává, že pro hráče jsou na výstavě instruktoři, kteří poradí, jak nové hry hrát.

Hlavolamy už dávno nejsou jen variacemi na ježka v kleci (i ten tu samozřejmě je v desítkách variant), či na Rubikovu kostku (dnes její strana nemá tři kostičky, ale více – od čtyř až do čtrnácti). Hitem poslední doby je Perplexus – plastová koule, v níž je jakési bludiště pro Malou cíněnku: pokud se vám pomocí kroužení koulí podaří dostat kuličku na protilehlou stranu, vítězíte. Já tomu věnovával deset minut a zbytečně.

Výstava má i netradiční doprovodnou akci – expozici a workshop na téma origami. Jde o japonské slovo, které znamená „skládat papír". Nejznámější takovou skládačkou jsou jeřábi, symbol míru a štěstí. Na výstavě si můžete poskládat pro štěstí své vlastní origami a nasbírat zkušenosti od odborníků.

GENERAČNÍ ANKETA: Jak si hrávaly děti kdysi a jak si hrají dnes?

Jana Antonínová

Když jsme my byli mladí, tak jsme si hráli lépe, než si děti hrají teď. Co teď děti? Mají jenom počítač a nic víc. Někdy si můžou jít kluci zakopat s míčem. Ale jinak nic. Já jsem si například hrála s dřevěnými hračkami a pak jsem měla panenku ve slovenském kroji a to byla moje nejoblíbenější hračka.

Matouš Vodénka
Já jsem si o prázdninách psal do deníku, ale nestihl jsem to dopsat. A také jsem si hrál s kalkulačkou, kterou jsem dostal. K ní jsem dostal tužku a tou tužkou jsem psal na obal od kalkulačky.

Václav Havlík
Za našich dob si děti hrávaly víc, třeba jsme chodili na hřiště s cvrnkacíma kuličkama. Teď se děti více věnují jenom počítačům a už nejsou vůbec aktivní. Dřív se pořád sportovalo a to dost upadá. Myslím si, že je to i tím, že se teďka za kroužky musí dost platit, aby se mládež zabavila. Mělo by se to nějak podpořit.

Šimon Hanák
Já si nejradši hraji s legem. Stavím různé základy, které si vymýšlím a mám k tomu legopanáčky. Pak si také hrajeme s bráchou na bitvy mezi sebou.

Alena Kůlová
Záleží, jestli je to dítě z maloměsta nebo z velkoměsta. Já jsem třeba chodila do hudebky a do Sokola, protože jsem z města. Teďka se dětem za kroužky a podobné aktivity musí platit hodně peněz, ale chodit by tam měly, aby z nich nebyli nevychovaní lidé.

Alžběta Vodénková
Já si doma hraju s panenkou, mám také princeznovské šaty, kolébku a kočárek. Naposledy jsem byla oblečená jako víla a vozila jsem doma panenku.

Ptala se Pavla Gabrhelíková