Milovníci hrochů, i přes mimořádná opatření, o nic nepřijdou. Ve sváteční pondělí budou mít možnost od 8.00 do 12.00 sledovat pravidelné živé vstupy z pražské zoo v rámci Studia 6 na ČT24. „Chceme návštěvníkům ukázat maximum, i přesto, že si letošní Výroční slavnost nemůžeme užít naplno společně. Nabídneme pohledy do zákulisí i rozhovory s odborníky a v neposlední řadě představíme našeho nového hrošího samce Tchéca,” řekl ředitel Miroslav Bobek.

„Pavilon hrochů je znovu otevřen a návštěvníci tyto pozoruhodné savce mohou konečně obdivovat i při jejich pohybu pod vodou. Bohužel se však musíme obejít bez velké slavnostní akce, kterou bychom dlouhý a náročný proces rekonstrukce čistírny bazénových vod tohoto pavilonu uzavřeli,“ sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Čištění zubů se nic nevyrovná

„Zmíněná čistička byla bohužel v minulosti, ještě za předchozího vedení zoo, špatně navržena. Jako by se zapomnělo, že hroch vyprodukuje denně asi 150 kilogramů trusu a moči. Jen pro ilustraci: Nově bylo instalováno cca 1 km potrubí a 70 kusů uzavíracích a regulačních ventilů. Filtrací nyní projde 360 kubíků vody za hodinu,“ dodal ředitel.

Na pondělní slavnost se připravují i hlavní hrdinové dne – hroši. Mezi nejoblíbenější prvky osobní hygieny patří čištění zubů. Místo kartáčku a zubní pasty ovšem stačí pořádná hadice a silný proud vody, který opláchne zbytky jídla a vyčistí vnitřek tlamy.

„Mají rádi tlak vody kolem zubů, dásní a na jazyku. Maruška s Fandou jsou na tuto práci s vodou už naučení. Tchéco si ji také velmi rychle oblíbil. Zkoušeli jsme, jestli mu bude vyhovovat proud vody z vapky, ale mnohem raději má přeci jen obyčejnou hadici,“ vysvětlil chovatel Jozef Sebíň.

Čištění zubů a tlamy je pro hrochy v Zoo Praha oblíbeným zpestřením, ve kterém si tito milovníci vody opravdu libují. Na záběrech si zubní hygienu užívá samec Tchéco. | Video: Zoo Praha

„Velkým milovníkem čištění tlamy a zubů byl hroch Slávek. Ten si tyto pravidelné kontroly spolu se samicí Maruškou opravdu užíval,“ zavzpomínal na hroší celebritu pražské zoo ředitel Miroslav Bobek.

Pravidelné kontroly jsou samozřejmostí

Všichni tři obyvatelé hrošího pavilonu samozřejmě podstupují pravidelné prohlídky při kterých jejich chovatelé zjišťují v jakém jsou stavu a zda je nic netrápí. Sledují celé jejich tělo a zaměřují se i na kontrolu končetin.

V přírodě hrochům s hygienou pomáhají různé druhy ptáků a ryb, které jim čistí případné rány a zbavují je odumřelé nebo poškozené kůže na těle i v oblasti tlamy. V lidské péči nahrazuje jejich práci pravidelné sprchování a drbání, které hroši milují.

Hroší samec Tchéco přicestoval do Zoo Praha vloni v listopadu z francouzského safari Plaisance-du-Touch. Francouzští chovatelé ho pojmenovali Tchéco [čeko] na počest našeho státního svátku, protože se narodil 28. října. Letos mu tedy budou čtyři roky. Prozatím žije Tchéco odděleně od ostatních obyvatel expozice, tedy Marušky a Fandy.