Podle povolebních vyjádření i podle výstupů z prvního jednání mezi Babišem a Hřibem se zdálo, že obě strany trvají na svém. Pražský primátor nechtěl, aby v Letňanech vyrostlo úřednické městečko, které s koncem pracovní době „umře“. Jenže teď nastal posun.

„Závěr z jednání je takový, že magistrát by nám ten pozemek prodal, a na tom pozemku bychom postavili novou nemocnici, kam by se de facto přestěhovala Bulovka. Bylo by tam administrativní centrum a přes tisíc bytů,” řekl po jednání premiér Babiš. Magistrát chce, aby na projekt nové čtvrti byla vypsaná dvoukolová mezinárodní architektonická soutěž.

„Pozemky u metra v Letňanech by mohly bez problému obsahovat všechno zmíněné včetně rekreační zóny a občanské vybavenosti,” řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček (TOP 09, Spojené síly pro Prahu) a ukázal na tiskové konferenci plánek inkriminovaného místa. Komplikací však může být horší dopravní obslužnost, kterou by právě dokončení vnitřního silničního okruhu mohlo zlepšit.

Babiš spolu s ředitelkou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřinou Arajmu předtím obhajovali plán přestěhovat ministerstva a další instituce na jedno místo. Podle nich vlastní stát 350 budov na území metropole. Půl miliardy ročně platí za nájem soukromým firmám a provoz vyjde na více než miliardu. „Chceme snížit rozstříštěnost složek státu,“ řekla Arajmu.

Stěhovalo by se deset tisíc úředníků

V Letňanech by mohlo sídlit devět vládních resortů - ministerstvo pro místní rozvoj, životního prostředí, část ministerstva vnitra, školství, sociálních věcí, dopravy, průmyslu a obchodu či kultury. „Pan ministr v Nosticově paláci teď sedí v ložnici nějakého šlechtice, nevidím důvod,” glosoval Babiš. Ředitelka Arajmu zároveň odmítla rétoriku Prahy, že by stát pak všechny nevyužité budovy prodal: „Chceme je otevřít veřejnosti, některým budovám bychom rádi vrátili původní účel - tedy bytový.” Návratnost chystané desetimilinové investice by byla do pěti let a týkala by se zhruba 10 tisíc státních úředníků.

Podle primátora Hřiba však pražští radní zatím nedostali konkrétní seznam. Babiš a Hřib zatím stanovili podmínky a po dvou týdnech se mají znovu sejít. Babiš předloží další nabídku. Zástupci hlavního města každopádně vypadají neoblomně. „Potřebujeme, aby stát zaplatil zbytek okruhu úplně jako v případě Brna, což je zhruba šedesát miliard korun. Chceme, abychom nezůstali stranou. Je v zájmu celé země, aby měla Praha odpovídající dopravní dostupnost. Přijde mi to zcela logické,” prohlásil Pirát v čele metropole.

Hřib a spol. by navíc výměnou za pozemky v Letňanech rádi získali také kasárna v Karlíně. Podmínky označil Babiš i vzhledem k cenám nemovitostí za nevýhodné, přesto chce dál jednat. V médiích se před jednáním objevilo, že magistrát ještě místo Letňan nabídne státu alternativu v podobě brownfieldu Bubny-Zátory. Arajmu ji označila jako naprosto nepřijatelnou. Na twitterovém účtu navíc spekulace popřel Jan Čižinský, lídr koaličního subjektu Praha sobě.