Podle Keng Šuanga se rada české metropole i primátor v „jistou dobu zachovali velice špatně“ v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu. Tyto kroky se podle mluvčího dotkly citů čínského lidu a narušily vztahy mezi oběma zeměmi.

Své námitky vůči pražské správě podle agenturní zprávy mluvčí dál neupřesnil. Podle všeho však reagoval na dřívější Hřibovo prohlášení o změně takzvané sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy v čele s hnutím ANO. Z dokumentu chce současná koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Čína: Nakonec to poškodí vaše vlastní zájmy

„To je hlavní důvod, proč dotyčné strany a jedinci z Prahy nejsou v Číně vítáni,“ prohlásil dále mluvčí čínského ministerstva. Prahu a „další příslušné politiky“ vyzval, aby svůj postoj přehodnotili a přestali narušovat čínsko-české vztahy. „Jinak to nakonec poškodí jejich vlastní zájmy,“ dodal Keng Šuang na tiskové konferenci, o níž ráno jako první informoval portál Echo24.

V červnu bylo zrušeno čínské turné orchestru PKF - Prague Philharmonia, které se mělo uskutečnit od 17. září až do 5. října. Čínské úřady termín odložily na neurčito. Podle vedení PKF je důvodem, proč filharmonici přišli o povolení turné v letošním roce, právě Hřibovo prohlášení o změně sesterské smlouvy s Pekingem. Čína podmínila povolení k turné PKF - Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.

Hřib: Čína není spolehlivý obchodní partner

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na konci dubna oznámil, že se sejde s čínským velvyslancem kvůli tomu, že Čína údajně ruší vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Hřibův postoj zaujal také některá zahraniční média.

Primátora, který je momentálně na dovolené, zastupuje náměstek Petr Hlubuček (STAN). Hřib přesto zareagoval prostřednictvím oficiálního twitterového účtu: „Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny. Zrušení turné pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner.“

„Vyjmutí nadbytečné politické deklarace ze smlouvy o partnerských městech mezi Pekingem a Prahou nevnímám jako narušování česko-čínských vztahů. Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná,“ uvedl později primátor v prohlášení pro média. Dodal, že Čína se naopak celou situaci pokouší zpolitizovat a že Peking ve smlouvách například s Londýnem nebo Rigou podobnou deklaraci rovněž nemá. „Není důvod, proč by ji tam měla mít Praha,“ sdělil Hřib agentuře ČTK.

Lidská práva jsou víc než panda v zoo

Záměr odstranit článek ze smlouvy ohlásilo vedení města na začátku roku, od té doby se o věci s Pekingem pokouší vyjednávat. Pokud druhá strana na podmínky nepřistoupí, hrozí podle primátora i vypovězení smlouvy. „V průběhu včerejšího (středečního) dne jsme za město odeslali další dopis v rámci vyjednávání. V případě neúspěchu vyjednávání je vypovězení celé smlouvy realistickým závěrem,“ uvedl Hřib.

Ke sporu se vyjádřil také jeden z koaličních lídrů a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Čína vyzvala vedení Prahy, aby nenarušovalo čínsko-české vztahy. Vyzývám tedy soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové,“ prohlásil.

Podobně to vidí předseda klubu Prahy sobě a poslanec Jan Čižinský. „Dlouhodobě říkáme, že lidská práva jsou víc než panda v zoo,“ zopakoval. Smlouvu s Čínou magistrát pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsal v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.