Million Tree Initiative je mezinárodní iniciativa, která má za cíl zlepšit životní prostředí zejména ve velkých městech. Hlavní město kromě toho spolupracuje od začátku prosince nově spolupracuje s celosvětovou organizací dětí a mládeže Plant-for-the-planet, která má 80 tisíc dětských Ambasadorů Klimatické Spravedlnosti a jejím cílem je zasadit dokonce jeden bilion nových stromů! Na Trillion Tree Campaign tato organizace spolupracuje i s Organizací spojených národů (OSN).

„Už teď spolu vymýšlíme například vzdělávací sázecí akademie pro děti. Kdo projde akademií, může pak působit jako ambasador a šířit dál povědomí o nutnosti zazeleňování světa kolem nás,“ pochlubil se primátor Hřib na své oficiální facebookové stránce, kde má fotku ze sázení s zakladatelem české pobočky organizace Šimonem Michalčíkem.

Revitalizace Václavského náměstí v Praze.
Více stromů i prostoru pro pěší. „Václavák“ projde zásadní proměnou

Podle magistrátu přibylo letos celkem 186 699 nových stromů: „Nejvíce se v letošním roce dřeviny vysazovaly na původně zemědělských plochách a v již existujících lesích a dále také v pražských parcích, sadech a podél vodních toků. Do prací se zapojila veřejnost, ale také městské části, školy i městské organizace.“

Sázecí dny v rámci akce Zastromuj Prahu

Z celkového počtu bylo 110 stromů vysázeno za pomoci veřejnosti během sázecích akcí a nového projektu Zastromuj Prahu. Sázecí dny se v roce 2019 uskutečnily celkem čtyři: na Petříně, v Třešňovce a dvakrát ve Stromovce. V příštím roce hodlají představitelé hlavního města pokračovat.

„Děkuji všem, kteří si přišli na některou z akcí Zastromuj Prahu zasadit strom, a zapojili se tak do společného zalesňování Prahy. Sázecí akce pro veřejnost totiž nejsou organizované proto, že by Praha nedokázala vysázet slíbených milion stromů sama. Děláme to proto, aby se lidé mohli zapojit, zjistit více o stromech a přispět k zdravému rozvoji našeho města. Jsem rád za všechna milá setkání při sázecích akcích s rodinami s dětmi, školáky nebo jednotlivci, kteří se zajímají o přírodu. Těším se na spolupráci v novém roce,“ uvedl Zdeněk Hřib v tiskové zprávě.

Neznámý vandal poničil nejvzácnější strom Čelakovského sadů u Národního muzea.
Máme sázet stromy do železných klecí? Vzácný dub u muzea zničil vandal

V diskuzi na sociální síti se ho občané dotazují, jak Praha pečuje už o vzrostlou zeleň, aby neuschla. Někteří namítají, že ve spolupráci s veřejností bylo vysázeno jen velmi malé procento nových stromů. V náražce na transparentnost, jíž se Pirátská strana často ohání, jeden z facebookových uživatelů vznesl otázku, kolik taková akce stojí.

„Bylo to dobrovolné, přišli ti, kteří mohli a měli zájem. Byly to spíš osvětové akce s komunitním rozměrem. Akce, kde si člověk sám může sáhnout na město. Jinak masivní sázení samozřejmě je a bude práce pro odborníky,“ odpověděl souhrnně pražský primátor.

V Praze se nám všem bude lépe dýchat

Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) má „Hřibův“ závazek s milionem stromů zasenen v programu. Magistrátní odbor ochrany prostředí společně i městským Institutem plánování a rozvoje (IPR Praha) vypracovaly Akční plán výsadby stromů v Praze, který počítá také s krajinářskámi úpravami a následné péčí o vysázené dřeviny.

Koaliční smlouva o spolupráci v Zastupitelstvu hlavního města Prahy ve volebním období 2018 - 2022. Magistrát hl. m. Prahy 12. listopadu 2018.
Půlroční bilance Hřibovy koalice: Sázíme stromy, počítáme byty

Podle příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy byl v letech 2004 až 2013 vyhlášen lesní hospodářský plán, kdy se podařilo tuto hranici pokořit díky 1 100 960 sazenic nových stromů na celkové zalesňované ploše 135,2 hektaru. Statistiky pražských Lesů uvádějí, že se i v minulém volebním období, kdy vládlo hnutí ANO v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou, dařilo každoročně vysázet více stromů než v roce 2018. Třeba loni vysadily Lesy hl. m. Prahy 403 155 nových stromků.

„Stromy nám pomáhají ve snižování tepelných ostrovů, boji proti suchu a koncentrací CO2, což je klíčové. Ve snižování emisí CO2 se však Praha nespoléhá jen na výsadbu stromů, ale také aktivně podniká kroky proti samotnému vzniku těchto emisí, jako jsou třeba podpora obnovitelných zdrojů, mýto pro vysokoemisní vozidla nebo remotorizace lodí na Vltavě. Díky těmto opatřením na obou stranách docílíme toho, že v Praze bude čistější vzduch, nižší nemocnost a všem se nám bude v lépe dýchat,“ doplnil k sázecí iniciatvě Prahy primátorův náměstek pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Sázení stromů jako jedna z forem tzv. guerilla gardeningu v Praze na Vypichu.
Hřibovi pomocníci na hraně zákona. Jak lidé v Praze sázejí stromy