Dopis mají média k dispozici. Pospíšil agentuře kolem poledne ČTK řekl, že je ještě nečetl. „Takže nejsem schopen reagovat a ani nebudu," řekl. Téma elektroměrů považuje za vyřešené. Později odpoledne na twitterovém účtu řekl, že si mohou celou věc s Hřibem vyříkat na pondělním koaličním jednání.

„V pražské koalici nemáme prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. Jediným problémem je nedodržování dohod a Vaše snaha o předvolební zviditelnění,“ napsal primátor. Jedná se o reakci na nedávná Hřiba slova, že by hlavní město mohlo informace o počtu prázdných bytů zjistit pomocí dat z elektroměrů. Pospíšil totiž mluvil o vážně krizi koalice kvůli pirátskému „špehování“ a „šmírování“.

Nečekal jsem, že budu nálepkován jako komunista

„Opravdu jsem nečekal, že když se dohodnu na analýze anonymizovaných dat z elektroměrů s oběma radními za TOP 09, jejichž gescí se to týká, tak že za to budu následně předsedou TOP 09 nálepkován jako komunista,“ napsal Hřib.

Po schůzce koaličních lídrů, která se konala minulý týden v pátek, oznámil primátor i šéf zastupitelů Spojených sil pro Prahu a lídr Prahy sobě Jan Čižinský, že krize je zažehnána. Zástupci vedení metropole pak místo zvýšení dani z prázdné nemovitosti mluvili o snaze motivovat majitele k pronájmu opačným způsobem. Praha však stejně neplánuje využít zákonodárnou inciativu. 

Spory kvůli dozorčí radě Pražské plynárenské

Během následujícího týdne ovšem vyvstal další problém - výměna členů dozorčí rady Pražské plynárenské. Piráti plánují zrušit v devítičlenné dozorčí radě firmy tři místa, která jsou nyní obsazena zaměstnanci, případně je nahradit neplacenými politiky kvůli úsporám. Nelíbí se to odborům ani Pospíšilovi, který však podle Hřiba nebyl na schůzce, která se k tomu konala, a jen se vyjadřoval do médií.

Primátor také europoslanci vytkl, že se stavěl do role ochránce zaměstnanců, přitom se podle něj spolupodílel na tom, že nemají své zástupce v orgánech firmy. „To Vy jste coby ministr spravedlnosti ještě v dresu ODS předložil ve Sněmovně návrh na zrušení těchto zástupců u podniků nad 50 zaměstnanců a s pomocí hlasů TOP 09 byl tento návrh schválen. Následně TOP 09 (spolu s KSČM) hlasovala pro znovuzavedení tohoto nároku, ale až od hranice 500 zaměstnanců,“ píše Pospíšilovi primátor. V případě plynáren pak podle Hřiba jsou zástupci zaměstnanců ve skutečnosti zástupci managementu.

Piráti nedosazují politické trafikanty

Hřib odmítl tvrzení, že by Piráti do dozorčí rady plynáren dosazovali „politické trafikanty“ a napsal, že to je právě TOP 09, která se do představenstva snaží prosadit Tomáše Tesaře, člena strany a bývalého asistenta expředsedy Miroslava Kalouska.

„Vaše velké selhání vidím také v tom, že jste dosud nedokázal zajistit odvolání pravomocně odsouzeného podvodníka Karla Březiny z dozorčí rady Pražská plynárenská Distribuce. Majetkové podíly města má přitom v gesci TOP 09 a stejně tak Váš zastupitel je i předsedou představenstva holdingu plynáren. Nechápu, proč TOP 09 nebyla schopná tento jednoduchý úkon dosud provést, přestože je už šest měsíců po volbách,“ uvedl Hřib.

Primátor Pospíšila kritizoval také za to, že se dostatečně neúčastní jednání pražské koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) a Prahy sobě. „Přestože s oběma radními za TOP 09 je vzájemná spolupráce velmi dobrá, Vaše aktuální pokusy zatahovat Prahu do Vaší osobní kampaně k eurovolbám považuji za zcela nevhodné," dodal Hřib a vyzval jej, aby se účastnil důležitých jednání koalice. Ta má v Praze v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Vítěz voleb ODS a dosud vládnoucí ANO jsou v opozici.

Neskutečný podrazák, zaútočil další Pirát

Aby těch napjatých vztahů na magistrátu nebylo málo, tak si ještě přisadil poslanec České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík, který na soukromém facebookovém profilu napsal, že jako bývalý pražský zastupitel může sledovat dění v koalici s odstupem a může mluvit otevřeněji než ostatní. 

„Největší a řekl bych, že jediný podstatný problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák," napsal pirátský politik a toto označení v příspěvku ještě jednou zopakoval. „Doufám, že to koalice vydrží do eurovoleb se ctí a potom si snad pan Pospíšil vybere, na které židli chce sedět," dodal Ferjenčík.

„To jsou agresivní vulgarismy, já bych nikdy takové vulgarismy nepoužil. Je to neslušné, že se plete do toho, jak budou spolupracovat dvě suverénní strany TOP 09 a STAN, jichž ani není členem,“ řekl serveru iDNES.cz europoslanec Pospíšil. Svého nástupce v čele TOP 09 se zastal na sociálních sítích také expředseda Kalousek.