ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Když ve víkendovém rozhovoru pro deník Právo dostal předseda menšinové vlády spoléhající se na podporu komunistů otázku, proč se diví opozici, že kritizuje vládu za „promarněné léto“, Babiš odpověděl po svém: „Prosím vás, opozice na konci června spolu se 2500 lidmi oslavovala na Karlově mostě konec koronaviru, ty fotografie bez rozestupů mluví za vše. Byli tam politici ODS jako paní Němcová, za TOP 09 paní Pekarová Adamová, Pospíšil či Feri i s politickou aktivistkou paní Geislerovou, to vše pod záštitou pražského pirátského primátora Hřiba.“

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Hřib ve facebookovém příspěvku vzkázal premiérovi: „Lhát se nemá!“ Podle primátora totiž tehdy byly počty nakažených pod kontrolou a akce v historickém centru Prahy se konala v souladu s tehdejšími pravidly boje proti kornaviru.

„Dodnes u této akce hygiena neeviduje žádné ohnisko. Na grafech je jasně vidět, že ještě několik týdnů poté v Praze počet aktivních případů nestoupal, ale naopak klesal,“ uvedl Hřib s tím, že slavnost za účasti mnoha politiků se konala venku, byla k sezení a přístupná po registraci. Pravděpodobně by se tak mohla uspořádat v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními i nyní. Na druhou stranu prostřený stůl na Karlově mostě a „lehkovážnost“ Čechů zaujaly i světová média.

Primátor: Nedivte se, že lidé chtěli slavit

„Když jste všechny opatření na konci června zrušili, tak se nedivte, že to lidé chtěli oslavit. Tu akci neorganizoval magistrát a není pravdivé ani vaše tvrzení, že jsem akci udělil záštitu. Já jsem o ní jen řekl, že podpoří domácí turismus. Výzvu, aby lidé cestovali po Česku, jsme totiž vzali vážně. Ne jako vy, když jste lidi nabádal, aby trávili dovolenou doma, a pak jste si odletěl na Krétu. Já jsem jel letos s manželkou do Jižních Čech a pak na Moravu,“ zaútočil Hřib na Babiše.

Pražský primátor totiž opakovaně viní z následků takzvané druhé vlny šíření koronaviru právě premiéra, protože situaci podcenil: „Když koncem prázdnin dnes už bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navrhl na základě doporučení odborníků znovuzavedení roušek, tak jste na něj 20. srpna zaklekl a navrhovaná opatření stopnul. S odkazem na 'selský rozum'. Přitom bylo jasné, že jakmile dorazí 1. září děti do škol, tak se šíření koronaviru výrazně urychlí.“

Premiér v srpnu: Lidé už jsou z roušek otrávení

Hřib pak v diskuzi sdílel jedno ze srpnových vydání Práva, kde je rozhovor s Babišem označen titulkem „Rozhodli jsme správně, lidé už jsou z roušek otrávení“. Primátor hlavního města se fanouškům na sociálních sítích zároveň „pochlubil“ tím, že Praha na jaře dříve než vláda zareagovala na nemoc covid-19 zavedením povinnosti zakrýt si dýchací cesty v městské hromadné dopravě a poté i ve všech vnitřních prostorách.

V televizním pořadu Interview24 si Hřib postěžoval na Babiše i kvůli dopadům vládních restrikcí – jako například omezení otevírací doby restaurací a barů či zákaz hromadných akcí – na pražské podnikatele. Magistrát při „první vlně“ uvolnil stovky milionů korun z evropských peněz na pomoc postiženým firmám v rámci programu COVID Praha. Teď bude žádat pomoc od státu.

„Praha nemůže jako jediné město v České republice sanovat důsledky ekonomických opatření, nota bene v situaci, kdy je situace dána tím, že premiér na poslední chvíli změnil odborná opatření,“ uvedl primátor v České televizi.

V úterý Hřib bude podle twitterového příspěvku jednat se stálou pracovní skupinou Ústředního krizového štábu ČR (ministr vnitra a jeho šéf Jan Hamáček z ČSSD totiž nevyslyšel primátorovu prosbu a Praha nemá ve štábu přímé zastoupení). „Budeme se ptát na důvody pro zavedení nouzového stavu a budeme chtít vidět slíbené modely kapacit lůžek,“ napsal primátor.