Ani zámek nebyl nic platný

Podle zákona je péče o poslední věci člověka plně v kompetenci obcí, ale řešení je dlouhodobé a závisí na financích a lidských zdrojích. Nejexponovanější pražské hřbitovy monitoruje mimo otevírací dobu bezpečnostní agentura, jinak jsou uzamčené. „Přesto se zloději k pomníku opakovaně dostali a loupili, ale o detailech nemohu hovořit, abych neohrozil vyšetřování,“ okomentoval poslední sledovaný případ ředitel Správy pražských hřbitovů Vojtěch Grametbauer „S ruskou ambasádou máme skvělé vztahy a vím, jak je to pro ruskou stranu citlivá záležitost. Proto mě celá záležitost velmi mrzí,“ uvedl.

Problémem jsou sběrny

Podle Grametbauera by bylo legislativně nejúčinnější legislativně ošetřit výkup drahých kovů tak, aby bylo nutné prokázat původ prodávaného materiálu. „Problém je, že cena těchto surovin je na trhu nebývale vysoká a zloděje to velmi láká,“ doplnil šéf Olšanských hřbitovů Vladimír Slabý. „Aby pachatelé neměli do budoucna co ukrást, nahradíme barevné kovy plastem se speciální povrchovou úpravou dokonale imitující ušlechtilé materiály,“ přiblížil Slabý novinku.

Počet hlídek snad vzroste

Policie nyní prohledává sběrny v celé republice, zda se tam neobjeví předměty z Olšanských hřbitovů.

„Budeme se snažit pachatele co nejrychleji dopadnout. Obecně můžeme doporučit kamerový systém, nebo nepřetržitou hlídací službu. Chápu, že to ale naráží na finanční problémy,“ míní mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Hřbitovy během otevírací doby navštěvují okrskáři městské policie, na Olšanech dokonce mají strážníci služebnu a Vyšehrad monitorují kamerovým systémem.

„S přibývajícím počtem strážníků se bude zvyšovat i počet hlídkujících na hřbitovech,“ přislíbil náměstek primátora Rudolf Blažek s tím, že toto opatření považuje za jednu z priorit města.