Na ochranu před ničením náhrobků či krádežím uren má Správa pražských hřbitovů stále méně peněz. Její napjatý rozpočet jí už nedovoluje, aby místa posledního odpočinku bránily proti nájezdům vandalů a zlodějů soukromé bezpečnostní agentury. Na některých místech si po většinu dne i noci musí vystačit sami zaměstnanci hřbitovů, kteří jsou v kontaktu s městskou policií.

Náhradní opatření jsou prý účinná

Ještě v roce 2009 utratila Správa za ostrahu bezmála čtyři miliony korun. Letos z úsporných důvodů vydá zhruba polovinu. Chybějící černé šerify prý podle provozně technického náměstka Správy Martina Červeného částečně nahrazují jiná opatření. „Například bezpečnostní schránky, varovné samolepky nebo alarmy na střechách. Jen díky těmto krokům nelze hovořit o nárůstu počtu trestných činů,“ upozornil Červený.

„Dokud je otevřený hřbitov, hlídají ho naši lidé. Totéž platí i o víkendech. V praxi to znamená, že vrátný čas od času zavře a projde hřbitov,“ sdělila vedoucí hřbitovní správy Ďáblice Jana Omelková. Případy vandalismu se na pražských hřbitovech řeší přibližně jednou do měsíce. S krádežemi je to ale horší.

„Letos nám zloději v Ďáblicích poškodili měděnou střechu. Ostraha je zřejmě vyrušila, přesto ukradli plechy za osmnáct tisíc,“ konkretizuje Omelková. Před nedávnem zaznamenala i útok vandalů na hřbitově v Hrdlořezech, který je bez ostrahy. „Nějací výrostci tam zničili zastávku a hrobové zařízení. Na hřbitově v Kobylisích vandalové zničili sochu barikádníka, která původně stávala v Troji. Škoda byla skoro třicet tisíc,“ zmiňuje Omelková.

Strážníci musí být vždy při ruce

„Krádeže i vandalismus jsou problémem na všech hřbitovech. Na dobré úrovni je spolupráce s městskou policií, která na naši žádost častěji u nás dělá obchůzky. Na dozoru se podílejí i naši zaměstnanci. Bezpečnostní agentury u nás nepůsobí,“ uvádí vedoucí hřbitovní správy Malvazinky a Bubeneč Sylva Dvořáková. Rozlehlé pražské hřbitovy se ale podle ní nedají před krádežemi nikdy zcela ochránit.

„Vandalismus v podobě sprejerství je podle mého názoru na hřbitovech v Praze 7, 8 a 9 na ústupu. Krádeží je ale stále dost,“ doplňuje Omelková. Například situace na Olšanských hřbitovech je podle ní horší. „To bych si netroufala tvrdit. Na Olšanských hřbitovech máme speciální okrskovou služebnu a v uplynulém roce se nám zde podařilo dopadnout několik podezřelých z krádeže,“ komentuje mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

„Strážníci nám vychází opravdu vstříc. Napomáhá jim v tom i změna v legislativě,“ potvrdil Červený. Od roku 2002 je totiž hanobení lidských ostatků posuzováno jako trestný čin. Tato kvalifikace se týká například i krádeží uren.

A právě urny jsou podle Omelkové častou kořistí zlodějů. Sama radí pozůstalým, aby nepořizovali přehnaně drahé urny, které svádějí zloděje ke krádeži. „Pozůstalí by měli být také opatrnější na své osobní věci. Stává se, že nechají na hrobě příruční zavazadlo a odejdou například k pumpě pro vodu. A příležitost dělá zloděje,“ varuje Omelková.

Náměstek Červený připomíná, že právě pro tyto případy existují bezpečnostní schránky, kde si lidé mohou zdarma schovat své osobní věci. „Schránky jsou například na Vyšehradě, v Ďáblicích nebo na Olšanech,“ říká Červený. Instalace schránek se podle něj plánuje i na jiných hřbitovech. Na některých jsou už cedulky s varováním před krádežemi v češtině a angličtině. Kamery zase hlídají například hřbitov na Vyšehradě.

Satanisté a bezdomovci mají zazděné vchody

Okultistické obřady už několik let nejsou problémem pražských hřbitovů. Na hřbitovech Ďáblice, Malvazinky a Bubeneč či Vinohrady se s tímto jevem, spojeným například s hanobením ostatků a ničením hrobek, prakticky nesetkávají. Také bezdomovci už na hřbitovech tak často nepřespávají. „Dřív se v opuštěných kaplových hrobkách, zejména na Olšanských hřbitovech, nacházely stopy po bizarních obřadech, pobytu narkomanů a bezdomovců. Dnes jsou proti vstupu nežádoucích osob zajištěny v drtivé většině zazděním vstupu,“ řekl Martin Červený ze Správy pražských hřbitovů.

„Se satanisty se nesetkáváme. O bezdomovce se případně postará hlídka,“ dodává mluvčí strážníků Jana Přikrylová.
Fakta

Správa pražských hřbitovů se stará o devětadvacet z celkového počtu více než sedmdesáti pohřebišť v hlavním městě. Bezpečnostní služba hlídá v noci například hřbitovy na Vyšehradě, v Ďáblicích nebo na Olšanech. Tady jsou návštěvníkům k dispozici i bezpečnostní schránky.

Ze sedmdesáti hřbitovů v hlavním městě je funkčních osmašedesát. Mezi už uzavřené hřbitovy patří například Malostranský hřbitov na Smíchově, který byl zrušen už roku 1884. V roce 1958 se stal kulturní památkou.

JAKUB KRUPKA a ČTK