„Jsme domluveni s majitelkou pozemku, že můžeme pečovat o toto pietní místo,“ uvedla Skrbková. Členské příspěvky pokryjí náklady na svoz odpadků, vodu a elektřinu. Péče nezahrnuje rozšíření stávajícího hřbitůvku.

Sdružení ještě nemá smlouvu

Sdružení ještě nemá podepsanou smlouvu na pronájem, který má podle příslibu majitelky stát symbolické dvě koruny za celou jeho plochu. „Předpokládáme, že se tak stane na dalších schůzkách s majitelkou,“ dodala Skrbková, která má na tomto jediném oficiálním zvířecím hřbitově v České republice pohřbeného malého yorkšírského teriéra.

Zakladatel ukončil podnikání

Původním nájemcem byl Pavel Lukáš, který hřbitov v roce 1998 založil. Postupně na něm za pohřebné a vlastní peníze vysadil na 1800 exotických dřevin. Když byl pozemek vydán jako restituční náhrada, Lukáš se s novou majitelkou nedohodl na dalším rozšiřování hřbitova. Vypověděl smlouvu a letos 18. května ukončil živnost. „Neměl jsem peníze na financování,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

Vznik sdružení, které chce o park pečovat, uvítal. Sám však do něj nevstoupil, ač na hřbitově pohřbil své dva psy. „Považuji za absurdní být ve sdružení, kde je čestnou členkou také spolumajitelka pozemku, který v minulosti získala podle mého na základě falešného posudku,“ řekl Lukáš.

O znalecký posudek, na základě kterého byl pozemek vydán jako restituční náhrada, se vede soudní spor. V lednu dal soud za pravdu současným majitelům. Pozemkový fond, který žalobu podal, se proti rozsudku odvolal.

Psí hřbitov


leží v chráněné krajinné oblasti
Draháň – Troja
založen v roce 1998
rozloha 5600 metrů čtverečních
je na něm 1800 hrobů
poslední pohřeb v lednu 2007