„Přejeme si pravicovou koalici rozpočtové odpovědnosti s TOP 09,“ zopakoval několikrát předseda pražské ODS Boris Šťastný.

Členové největšího politického klubu v zastupitelstvu hlavního města TOP 09 však zatím nebyli k oficiálním rozhovorům vyzváni.

Nechávají si otevřené dveře i pro dohodu s ČSSD. Podle hlasů z kuloárů jde však spíše o taktiku, o možnost „přitlačit“ na vyjednávací tým ODS. Je také pravděpodobné, že klub TOP 09 případně bude souhlasit s funkcí pro Bohuslava Svobodu.

Svoboda a jeho stoupenci v radě pro mnohé zastupitele za TOP 09 reprezentují tu „lepší“ tvář pražské ODS. Občanské demokraty z opačné frakce, tedy ty, kteří „jdou Svobodovi dlouhodobě po krku“ vnímají „topáci“ s velkou rezervou.

„Konkrétní jména bych nerad uváděl, existují však nepřekročitelné personálie, ke kterým by TOP 09 měla vážné výhrady. Jedná se o lidi jak z ODS, tak z ČSSD,” uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček.

„Podmínkou vstupu TOP 09 do pražské vlády je očista po hospodářské i personální stránce,” dodal.

Je velmi pravděpodobné, že měl na mysli odchod lidí spjatých s minulým vedením Prahy, s exprimátorem Pavlem Bémem (ODS) a podnikateli Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou, který před několika týdny navrhoval prezidentskou kandidaturu Bohuslava Svobody.

TOP 09 bylo už tehdy zřejmé, že to byl účelový krok, jak se Svobody zbavit. Také současný první náměstek primátora Svobody Karel Březina (ČSSD) leží TOP 09 v žaludku.

Opakovaná výzva k jeho rezignaci ze strany TOP 09 hovoří za vše. Hudeček nechtěl spekulovat o jménu budoucího primátora. „Nemohu říci, zda TOP 09 bude požadovat obsazení křesla primátora. Pokud ano, měl by se jím stát Zdeněk Tůma.

Podle některých politologů může nejen tlakem TOP 09 dojít k rozštěpení zastupitelského klubu ODS, přičemž s TOP 09 by se zřejmě spojilo šest „věrných” kolem Bohuslava Svobody (např. Aleksandra Udženija, Josef Nosek či Ivan Kabický – pozn. red.), což by na těsnou většinu v zastupitelstvu stačilo.

Co zapříčilo rozpad koalice?

Taková politická taktika by nebyla novinkou. Něco podobného se stalo v minulém volebním období například v zastupitelstvu Prahy 1. Sám primátor připustil, že pravým důvodem pro vyvolání rozpadu velké magistrátní koalice mohlo být jeho „sestřelení“ z pozice.

„Možná někomu vadím kvůli tomu, že jsem nesouhlasil s předraženou miliardovou zakázkou na nakládání s komunálním odpadem,“ spekuloval včera nejvyšší pražský činitel.

Boris Šťastný tento komentář vyložil možnou nervozitou primátora. Prý měl ze své vedoucí funkce dostatečnou možnost údajné nedostatky v ekotendru řešit.

„Pan primátor má naši plnou podporu. Kategoricky odmítám, že by nám šlo o jeho sesazení. Budeme usilovat o setrvání Bohuslava Svobody ve funkci a budeme se to snažit prosadit při vyjednávání s TOP 09. S nikým jiným jednat nebudeme,” zdůraznil Šťastný. Zároveň však nevyloučil, že by se primátorem mohl stát někdo z TOP 09. „Možné jsou všechny varianty,” dodal.

Zdeněk Tůma opět ve hře

Zda-li Svoboda zůstane i nadále v křesle primátora však není jisté. Do hry se totiž opět dostává jméno Zdeňka Tůmy (TOP 09).

Ten ale včera vzkázal, že nehodlá odkrývat karty před oficiálním začátkem bilaterálních jednání. Bude součástí vyjednávacího týmu TOP 09 spolu s předsedou klubu Tomášem Hudečkem a zastupitelem Pavlem Richterem, nebo předsedou pražské TOP 09 Františkem Laudátem.

„Víme, čeho chceme při vyjednávání docílit,“ upozornil Tůma.

Jak již bylo zmíněno, všechny varianty jsou zatím ve hře. Ačkoli pražská ODS chce vyjednávat o nové koalici s TOP 09, vyloučena není ani opětovná spolupráce s ČSSD. TOP 09 již ohlásila, že chce jednat s občanskými i sociálními demokraty. Situaci komplikuje vnitřní rozštěpenost ODS na dvě frakce.

Zastupitelstvo má 63 členů. Ve volbách nejvíce křesel získala TOP 09, a to 26. ODS má 20 zastupitelů, ČSSD 14 a komunisté tři. Současná koalice tak má v zastupitelstvu 34 hlasů. Ne vždy se ale může spolehnout na hlas Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který vznik této koalice nepodpořil.

Pražská ODS avizovala, že se bude snažit o uzavření dohody s TOP 09.

Pravicová spolupráce by měla v zastupitelstvu pohodlnou většinu. Povolební vyjednávání o koalici TOP 09 a ODS ztroskotala a někteří členové TOP 09 jsou k této možnosti skeptičtí.

Pokud by ODS a ČSSD chtěly opravdu uzavřít novou koalici s jiným personálním složením rady, musely by řešit každý hlas.

V případě, že by s ní Svoboda a lidé kolem něj nesouhlasili, chybělo by koalici několik zastupitelů. Ty by mohla hledat buď u komunistů nebo u části TOP 09. Nejsilnější opoziční strana ale tvrdí, že její zastupitelský klub je jednotný.

TOP 09 by se mohla na koalici také dohodnout s ČSSD. Možnost, že by TOP 09 mezi sociálními demokraty získala pouze část zastupitelů, kteří by nebyli spokojeni se současnou situací ve straně, se nejeví jako pravděpodobná.

Čtěte také: Magistrátní koalice padla. Začíná maraton jednání

JAKUB KRUPKA a ČTK