Kromě chovu včel a tolik potřebné osvěty pořádají Hradčanské včely každý rok v Loretánské zahradě „Třešňový den“, určený zejména sousedům a jejich dětem i vítaným podporovatelům. Také letos pro ně u Lorety připravily malování, svíčkování, zdobení perníčků a další hry pro děti i dospělé, piknik i moc zajímavé povídání o včelách a jejich chovu. S organizací jim tradičně pomohli dobrovolní hasiči z Prahy 1.

Pruhované včely z Hradčan se mají také skvěle. „Včeličkám se letos daří zatím moc dobře. Naštěstí jsme přes zimu přišly jen o jedno včelstvo, a tak se určitě zvládnou postarat o stromy a všechny květy v okolí, ale také udělají radost dětem, které zveme na prohlídky,“ konstatovala spokojeně předsedkyně spolku Jana Titlbachová.

Třešňový den je pokaždé příjemným setkáním. „Je to vždy takové symbolické připomenutí, že jaro už je opravdu tady a že se příroda probudila se vším všudy,“ uvedl pravidelný účastník a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Spolu s radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Evou Špačkovou, která má činnost spolků na starost, si se zájmem prohlédl i ukázkový úl s včelami.

Pruhovaný hmyz je zásadní pro zachování rostlin i produkci potravin. Včely opylují 84 % rostlinných druhů na Zemi, což v Evropě představuje 76 % veškeré produkce potravin. Bez opylovačů by tak byl náš jídelníček velmi chudý a jen v Evropě by za krátkou dobu zmizelo asi 20 tisíc rostlinných druhů. Přínos včel a dalších opylovačů pro evropské zemědělství dosahuje podle Evropské komise každý rok výše 22 miliard eur.