Na Hradě, který je od loňského léta policejně uzavřeným areálem s bezpečnostními kontrolami podobnými třeba opatřením na letišti nebo u vchodů soudů, lidé mířící na prohlídku tentokrát nemusí absolvovat obvyklou vstupní proceduru u některého z bočních vchodů, kde se často vytvářejí fronty čekajících lidí.

K vidění budou jindy nepřístupné prostory

„Pro návštěvníky dne otevřených dveří bude zřízen zvláštní vstup z Hradčanského náměstí s bezpečnostní kontrolou u vchodu do reprezentačních prostor," sdělil Deníku David Šebek ze Správy Pražského hradu. Příchozí se tak mohou rozpomenout na doby, kdy se do areálu běžně vcházelo Matyášovou branou.

Zájemci budou moci zdarma navštívit jindy nepřístupné sály, salony a místnosti v západním, středním a jižním křídle Nového paláce, kde na Pražském hradě působí prezident republiky a kde se odehrávají nejvýznamnější protokolární a společenské události.

Součástí programu je i návštěva západního křídla Nového paláce, jehož vstupní část upravil slovinský architekt Jože Plečnik pro prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka. Plečnikovu práci na proměnách Pražského hradu tam představí i malá expozice. Chybět nebude ani originální mobiliář navržený přímo pro Masaryka.

Nejzasvěcenější zdroje poskytly zajímavé informace

„Doprovodné expozice připravilo oddělení styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky ve spolupráci s Archivem Pražského hradu a oddělením uměleckých sbírek Správy Pražského hradu," připomněl Šebek, že k mání budou informace z těch nejzasvěcenějších zdrojů.

V rámci prohlídky prostor využívaných k nejdůstojnějším státním aktům – řadí se k nim třeba Španělský sál, Rudolfova galerie nebo například Trůnní sál – budou k dispozici i fotografie přinášející představu, jak to v těchto místech vypadá během protokolárních akcí. Pravdou ovšem je, že někdy se oficialitám na Hradě dostane až nečekané publicity: ještě v dobré paměti zůstává show před televizními kamerami s demisí-nedemisí předsedy vlády, která před měsícem vyvolala spoustu pozornosti doma i v cizině.