Spojené státy, Británie a Francie podnikly v noci na dnešek koordinovaný vojenský úder na cíle Sýrii v reakci na chemický útok před týdnem s desítkami obětí, který přičítá Západ syrskému vládnoucímu režimu. "Vojenské řešení je vždy až to poslední," uvedl mluvčí Zemana.

Zničené výzkumné centrum v Damašku po útoku Spojených států.
Američané zaútočili na Sýrii, stovkami střel varovali Asada. Rusko se zlobí

Na svém dalším twitterovém účtu Ovčáček osočil novináře, že válku chtěli. "Nadšení čeští novináři, neziskovkáři a pražskokavárníci prý už brzy vyrazí do první linie v Sýrii. Stále ale hledají velitele. Nějaký tip?" napsal. Již ve čtvrtek uvedl, že se novináři při představě války "slastně olizují" a měli by být posláni do první linie.

Loni prezident Zeman uvedl, když tehdy USA zaútočily po chemickém útoku na syrskou vojenskou základnu nedaleko Homsu, že by byl ochoten považovat americký útok za oprávněný, pokud ze zmíněné základny byl skutečně veden útok chemickými zbraněmi.

Andrej Babiš.
Babiš: Útok byl nevyhnutelný. Hrad, SPD a komunisté s ním nesouhlasí

České ministerstvo zahraničí k nočnímu útoku na Sýrii uvedlo, že je to jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat. Podle ministerstva by se ale mělo hledat politické řešení konfliktu. "Společně s EU a dalšími spojenci vyzýváme všechny aktéry konfliktu, aby přispěli k deeskalaci a obnovili mírová jednání k nalezení politického řešení," uvedla česká diplomacie v tiskovém prohlášení.

Martin Stropnický.
Stropnický: Kdybychom čekali, byli bychom spolupachateli chemického útoku