Praha neustále řeší, kde najde odpovídající prostory pro umístění Slovanské epopeje, dvaceti velkoformátových pláten autora Alfonse Muchy.

Už se zdálo, že našla prostory u Pražského hradu v jízdárně jezdeckého pluku na Pohořelci. Jenže se ukázalo, že Správa pražského hradu ji v těchto prostorách nechce. Hrad informoval Prahu dopisem.

Hrad nechce epopej

„Přišel nám dopis od ředitele Správy Pražského hradu, v němž stálo, že by budova jízdárny potřebovala v případě, že by v ní byla umístěna expozice s Muchovými plátny, rozsáhlou rekonstrukci,“ sdělil Deníku Lukáš Kaucký (ČSSD), radní pro oblast kultury.

Protože objekt bývalé jízdárny na Pohořelci je památkově chráněný, byla by jeho rekonstrukce velmi nákladná. Nutné by bylo opravit střechu a obvodové zdi – a také nosné konstrukce.

Dalším důvodem, kvůli kterému Pražský hrad nechce přistoupit na umístění secesních velkoformátových pláten do bývalé jízdárny jezdeckého pluku, je skutečnost, že prostory v současnosti slouží jako depozitář Správy Pražského hradu, která pro něj nemá náhradní prostory.

Praha chce jednat

Hlavní město ústy radního Kauckého ale doufá, že o umístění Slovanské epopeje na Pohořelci bude ještě se Správou Pražského hradu do konce roku vyjednávat. „Nezdálo se, že by znění dopisu bylo stoprocentně negativní,“ zdůvodnil záměr Kaucký.

Vedení Pražského hradu ale jakoukoli možnost dalšího jednání s hlavním městem odmítá.

„Ve stanovisku Správy Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky, které jsme odeslali na pražský magistrát, uvádíme jasné důvody, které nás vedou k přesvědčení, že zde nemůže nastat změna našeho postoje,“ napsal Deníku v textové zprávě Radim Ochvat, ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Kam s ní?

Kam tedy Praha nakonec Slovanskou epopej umístí?

Ve hře jsou ještě dvě varianty, ke kterým se bude muset vrátit. Dříve Praha uvažovala o tom, že pro epopej postaví novou budovu na Letné mezi zemědělským a technickým muzeem. „Vystavěli bychom síň, která by urbanistiky ladila s okolní výstavbou,“ dodal pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký. Druhá varianta je umístění epopeje na vrch Vítkov.

Veletržní palác

Už teď je ale jasné, že vyřešit do konce funkčního období nerudovskou otázku „kam se Slovanskou epopejí“ se nepodaří. Všech dvacet pláten
z Muchova souboru bude od letošního listopadu vystaveno ve Veletržním paláci.

Expozice bude trvat dva roky. Pak se pro díla musí v metropoli buď najít nový prostor, nebo je možné je zapůjčit zpět do Moravského Krumlova, kde byla plátna v minulosti dlouhodobě vystavena.

„Pro Slovanskou epopej musíme v Praze prostory najít, i kdybychom ji za pár let zapůjčili do Moravského Krumlova,“ uzavřel radní pro kulturu.

Další zápůjčku pláten by město Moravský Krumlov přivítalo. Musí ale mezitím opravit zámek, kde byla plátna vystavena.

Slovanská epopej Alfonse Muchy

a nedávné spory kolem ní Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií. Alfons Mucha obrazy daroval Praze. Žádal, aby pro ně postavila speciální pavilon, což se dosud nestalo. Po druhé světové válce bylo dílo v zuboženém stavu převezeno na Moravu, zrestaurováno a vystaveno. Když Praha přišla s návrhem, že dílo odveze z Moravského Krumlova, zvedla se proti tomu ostrá kritika.

Více čtěte ZDE