Na území metropole je 7550herních automatů ve 1422provozovnách. Obce a města mohou dosáhnout na jejich redukci. Doposud muselo město povolit každý automat, který splnil podmínky vyhlášky. Ročně tak vmetropoli přibývalo 300nových herních přístrojů.

Vsoučasnosti se omezením počtu herních automatů a provozoven zabývá magistrátem sestavená komise. Jejími členy jsou starostové městských částí, policisté, zástupci provozovatelů výherních automatů a zástupci magistrátu. Herny a výherní hrací přístroje mají zhlavního města postupně mizet vpolovině letošníhoroku.

„Chceme snížit počet heren vblízkosti školských zařízení, zmizet by měly zpamátkových oblastí. Dále chceme potlačit vnější znaky heren, jako jsou nepříjemné blikající neony. Budeme také regulovat otevírací hodiny,“ vyjmenoval Rudolf Blažek, primátorův první náměstek pro bezpečnost vmetropoli, omezení, která se na provozovatele heren chystají. Vmetropoli skončí stovky heren a herních automatů. „Záleží to na požadavcích jednotlivých městských část, které vytipují, kde herny a automaty nechtějí,“ dodal Blažek.

Redukci míst si přeje například Praha 2.Ze současné stovky heren by chtěla zrušit 40procent. Provozovny zmizí zblízkosti památkové zóny. „Uškol jsme nevymezili konkrétní vzdálenost, ale soustředili jsme se na herny, kolem kterých děti procházejí. Zaměřili jsme se ina památkovou zónu. Naše čtyři významná náměstí si určitě nezaslouží, aby na každém rohu zářily neony snápisem herna,“ uvedla starostka Prahy 2Jana Černochová (ODS).

Vůbec žádné herny na svém území nechce první městská část. „Rada řekla jednoznačně ne. Automaty vPraze 1nechceme žádné,“ sdělil dříve mluvčí Prahy 1AlexandrKoráb.

Problém svideoterminály

Vedení města se ale obává, že poté, co změsta začnou mizet výherní hrací přístroje, zaměří se provozovatelé herních podniků na videoterminály. Ty představují novou generaci hazardních her. Jsou propojené vsíti, lze na nich hrát množství her a možné výhry jsou až vřádech milionů korun, proto lákají větší pozornost hráčů. Podle odborníků se jedná omnohem tvrdší formu hazardu, než jakou představují výherní hrací přístroje.

„Obáváme se, že pokud snížíme počet heren, obratem stoupne počet kasin a videoterminálů,“ uvedl Blažek stím, že město nemůže tyto podniky regulovat, podléhají totiž ministerstvu financí. Kasin je na území Prahy přibližně 44.Nyní podle Blažka stoupá počet žádostí oprovozování videoterminálů. Na problematiku takzvaných on-line her si stěžuje iPraha 10, která letos zruší celkem 14heren.

„Povolení na on-line hry dává ministerstvo financí nezávisle ne vůli obcí či magistrátu,“ uvedl starosta Prahy 10Vladislav Lipovský.

Pokud dojde knárůstu videoterminálů a kasin, obrátí se město na zákonodárce. „Budeme iniciovat změnu zákona. Jenže to může trvat třeba dva roky,“ uvedl Blažek. Do té doby vedení města a městských částí nebude moci proti videoterminálům a kasinům zasáhnout.

Které městské části chtějí omezovat herní místa?

Praha 1– nechce žádné herny a hrací automaty,

Praha 2– chce zlikvidovat 40herních míst,

Praha 8– zatím nenavrhla místa ke zrušení,

Praha 10– hodlá se zbavit 14míst,

Praha 11– chce zrušit 6míst,

Praha 12– chce zrušit 2místa,

Praha 14– zruší 1místo,

Praha 18– chce zrušit 1místo.