Podle Hřiba jde o velkorysou nabídku a ústupek ze strany Pirátů s ohledem na to, že ze tří uskupení zvažované koalice mají nejvyšší volební zisk. Piráti se umístili druzí po ODS se 17,1 procenta a mají 13 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Praha sobě získala 16,6 procenta a rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN za 16,3 procenta hlasů.

V metropoli tak pokračuje boj o to, kdo usedne na primátorský trůn, i po volbách. O Hřibovi už šla řeč, Čižinský se zase ohání tím, že dostal nejvíc preferenčních hlasů, což však Piráti jako argument odmítají. Zástupci spojených TOP 09 a STAN nevyloučili, že budou požadovat nejdůležitější post pro svého lídra Jiřího Pospíšila, navíc dvojka Hana Marvanová kolegu v počtu křížků přeskočila. První společné jednání si vyjednávací týmy naplánovaly na středu.

Pospíšil by raději Svobodu než Hřiba

„Hřib je z nás tří lídrů nejméně zkušený politik. To raději podpořím lídra ODS Bohuslava Svobodu, je zkušený, navíc volby vyhrál,“ prohlásil pro týdeník Respekt europoslanec a předseda topky Pospíšil. „Příklad Adriany Krnáčové ukazuje, že pokud jste v politice nováčkem a stanete se primátorem hlavního města, které je v obrovské krizi a budete muset řešit problémy, o kterých se hovoří několik let, tak to je velké riziko,“ dodal Pospíšil s tím, že pirátský lídr ještě neřídil ani malou obec.

Teď Hřib a spol. čekají, jak se Pospíšilova formace k nabídce vyjádří. V pondělí se ještě Piráti potkali s hnutím ANO (řešilo se fungování zastupitelstva, nikoliv vzájemná spolupráce), ale koalice s Praha sobě, TOP 09 a STAN je pořád preferovaná. Navíc i Pospíšil tvrdí, že na "personáliích koalice nepadne."

Na tiskové konferenci Spojených sil pro Prahu pak bývalý ministr spravedlnosti za ODS řekl, že klíčový je program. Pospíšil naznačil, že než se začne řešit rozdělení jednotlivých funkcí, je důležité věnovat se důležitým tématům. "Nechci voličům za čtyři roky vysvětlovat, že se nedostavily silniční okruhy, protože je někdo v koalici blokoval," dodal Pospíšil s tím, že s občanskými demokraty by jeho uskupení jednalo jen v případě varianty koalice bez ANO. Ale je mu líto, že se Čižinský nechce sejít s vítězem voleb.

Čižinského za primátora Piráti nechtějí

A jaké gesce by v městské radě Piráti obsadili? Podle jejich lídra to vyplývá z programových priorit - ransparence magistrátu, digitální služby pro občany a řešení bytové situace. Zatím Hřib však nechce předjímat a případná podoba nové rady by vzešla z dalších vyjednávání.

Expertní týmy Pirátů a Prahy Sobě se tento týden začnou scházet nad programovými otázkami, přizvat k jednáním chtějí i TOP 09 a STAN. Hřib v pondělí rovněž uvedl, že Piráti trvají na tom, aby členové vedení města nekumulovali politické funkce. To může být problém v případě Čižinského, který se zdráhá vzdát funkce starosty Prahy 7, kde jím vedená Praha 7 Sobě získala ve volbách 55,5 procenta hlasů.

"Z mého pohledu je míč momentálně na jeho straně hřiště," řekl Hřib. Po obědě oznámila ČTK, že Čižinského hnutí je ochotné netrvat na postu primátora v zájmu zdárného zakončení jednání s koaličními partnery v Praze.

ODS vyzvala Čizinského k jednání, odmítl

Na Twitteru a v rozhovoru pro server Novinky.cz pak zareagovala členka vyjednávacího týmu a místopředsedkyně občanských demokratů Alexandra Udženija s tím, že by nejlepší koalice byla ODS, Praha sobě, TOP 09. Ale Čižinský však opět upozornil, že nepůjdou zvolení zastupitelé z jeho "občanské kandidátky" do paktu s ODS a ANO.

"Nejlepší koalice v metropoli by byla ODS, TOP 09 a Praha Sobě. Vyzývám Jana Čižinského k jednání o dohodě pro Prahu," napsala Udženija na svůj twitterový účet. "Opravdu nerozumím tomu, proč někdo, kdo byl společně v Demokratickém bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN), teď dětinsky odmítá jednat s ODS. A já pana Čižinského stále vnímám jako součást KDU-ČSL," doplnila ve zprávě pro ČTK Udženija.

"Chápu, že je pro paní Udženiju šokem, že existuje politik a politická iniciativa, která tvrdí před volbami i po volbách totéž," napsal ČTK v textové zprávě Čižinský. Jeho odmítavý postoj se však přestává líbit některým občanským demokratům. Například europoslanec Jan Zahradil na sociální síti napsal, že Praha sobě mu připomíná hnutí Žít Brno, které ovládlo minulé komunální volby, ale nyní propadlo.

Žít Brno po pražsku

"Je to Žít Brno po pražsku - ovšem bez humoru, zato s pořádnou dávkou arogance. Skoro jsem rád, že se s ODS nechce bavit. Panu Hřibovi a panu Pospíšilovi tato jednání s ním věru nezávidím," uvedl Zahradil. Lidé každopádně v Praze vítězné straně vyčítají jejich tvrdou předvolební kampaň, v níž útočili hlavně na Pirátskou stranu. "Jako vítěž voleb máme povinnost a odpovědnost jednat se všemi a nalézt dohodu pro Prahu. Buďte trpěliví," vysvětlila Udženija jednání s Piráty.

Pražští představitelé ANO se nechtějí smířit s opoziční rolí, avšak zřejmě jim nic jiného nezbyde. Divokou teorií pak může být to, že původně Spojené síly se roztrhnou a dva partneři by si mohli vybrat zastupitele Starostů a nezávislých, nebo TOP 09; zvolen byl i lidovec Jan Wolf.

"Voliči rozdali nějak karty a hnutí ANO skončilo, byť těsně, na pátém místě. Je to porážka. Kdybychom skončili v opozici, je to přirozený důsledek voleb," řekl Stuchlík s tím, že je připraven na roli opozičního zastupitele. "Já se vždy dlouhodobě věnoval projektům, v tomto jsem běžec na dlouhou trať. Pokud budu moci pro Prahu něco udělat i z role opozičního zastupitele, tak chci zůstat," řekl podnikatel.