„Věříme, že končí 160 let nejistoty, kdy pražská záchranka čekala na vlastní sídlo ve vyhovujících prostorách,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP. Zdravotnická záchranná služba přitom na své nové sídlo čeká několik let. Původní plán pražského magistrátu bylo vybudování sídla záchranky v Troji, poblíž výjezdu z tunelu Blanka. Proti se postavila radnice městské části Praha-Troja a to i ze strachu z nárůstu dopravy.

Areál nebude oplocen

Nové sídlo na Palmovce by provoz žádným negativním způsobem nemělo ovlivnit. „Obyvatelé Prahy 8 se nemusejí obávat zvýšeného provozu nebo rušení nočního klidu houkajícími sanitkami, v budově nebude výjezdové stanoviště záchranných vozů. Neplánujeme ani areál oplocovat a budovat zde parkoviště, vozidla určená pro provoz jsou rozmístěna na jednotlivých výjezdových základnách na území hlavního města,“ tvrdí ředitel Kolouch. V místě nového sídla by se dokonce díky přítomnosti záchranářů měla zvýšit bezpečnost.

„V budově budou neustále přítomní zdravotničtí profesionálové, kteří by v případě nouzové události – například vážné dopravní nehody či pacienta se srdeční zástavou – dokázali v bezprostředním okolí rychle zasáhnout. Dispečink záchranné služby je proto vybavený i automatizovaným externím defibrilátorem, monitorem životních funkcí a lékařským kufrem,“ doplňuje Kolouch.

Výhody nového sídla 

Do části objektu na Palmovce by se mělo v budoucnu nastěhovat ředitelství, technickohospodářská oddělení a zdravotnické operační středisko. Prostory v současném sídle záchranné služby v Korunní ulici jsou už nevyhovující.

Nové sídlo umožní, aby ZZS mohla pořádat dny otevřených dveří a vzdělávací akce pro veřejnost a školy. Kromě záchranné služby bude v centru Nová Palmovka sídlit i úřad Prahy 8 a budou zde i komerční prostory.