Pokud verdikt nabude právní moci bez komplikací, začne demolice v lednu, uvedla skupina PPF, která hotel vlastní. Místo hotelu chce majitel v areálu postavit školu a zřídit zahradu.

Demolici odmítá část odborníků a veřejnosti. Podle zástupců PPF další lidé zbourání podporují v petici.

Žádost o demolici investor podal na konci srpna. Na místě hotelu Praha chce podle mluvčího PPF Radka Stavěla obnovit park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století, nyní ovšem nebude přístupný veřejnosti.

Ve spodní části hotelového areálu, tedy v místech garáží, má vzniknout propojení se sousední nemovitostí a pozemkem takzvaného areálu Hadovka. Zde vznikne základní škola a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy.

Stavební úřad již 5. prosince povolil odstranění objektu s více než 60 garážemi a skleníkem a budovy jižní vrátnice s hospodářským dvorem a bránou.

O zbourání samotného hotelu rozhodoval v souběžně vedeném řízení. Nyní povolil demolici hlavní budovy, hlavní vrátnice i vrátnic pro zaměstnance a hospodářský vjezd.

Účastníci řízení mají nyní lhůtu na odvolání se, vypršet by měla na začátku ledna. Mezi účastníky jednání jsou kromě majitelů okolních domů a pozemků Ateliér pro životní prostředí o.s. a OS Pro Hanspaulku. Dá se očekávat, že se někdo ze zúčastněných odvolá.

Demolici podle Stavěla společnost Maraflex ze skupiny PPF zahájí po získání pravomocného povolení. Stavěl již dříve uvedl, že by měla být dokončena od zahájení do půl roku. Budova má být rozstříhána speciálními stavebními stroji, firma také plánuje vystavění protihlukových stěn.

Podle rozhodnutí stavebního úřadu bude mít PPF na zbourání rok

„Před zahájením prací bude spuštěna webová stránka s informacemi o průběhu prací souvisejících s odstraněním bývalého hotelu a dalších budov v areálu, i o budoucích záměrech vlastníka s pozemkem," dodal Stavěl. Stromy na pozemku podle něj zůstanou zachovány kromě tří, které nepůjde zachránit.

Hotel Praha byl postaven na konci 70. let. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry.

Začátkem letošního roku ho koupil nový majitel s úmyslem jej zbourat. Vzápětí skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala na ministerstvo kultury návrh na jeho prohlášení za kulturní památku.

Ne všichni odborníci s tím ale souhlasí, historik architektury Zdeněk Lukeš například v tisku uvedl, že stavbu považuje za průměrnou architekturu. Demolici hotelu podporují také někteří místní obyvatelé, kteří za její uskutečnění dokonce vytvořili petici, říká Stavěl. Podle znění petice doufají, že zbourání domu sníží kriminalitu v okolí, nefunkční stavba prý „přitahuje řady bezdomovců a lidí s pochybnou existencí."

Podle příznivců hotelu je ale budova unikátní ukázkou architektury vybočující z dobového průměru.

Luxus, který si dopřáli komunisté i Cruise
- Hotel Praha stojí v klidné části Dejvic, otevřen byl v květnu 1981 a až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a vlády.

- Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971 a zvítězil návrh čtveřice renomovaných architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Samotná výstavba začala v roce 1975. Hotel přišel na tehdy astronomických osm set milionů korun.

- Při stavbě se uplatnily nejkvalitnější dostupné domácí technologie a materiály, například lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází mimo jiné od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče. Každý kus nábytku byl vyroben podle originálního návrhu.

- Zastavěná plocha hotelu Praha je přibližně 9000 metrů čtverečních, na kterých je kromě konferenčních sálů nebo restaurace 136 neobvykle rozlehlých pokojů včetně téměř čtyřsetmetrového prezidentského apartmá.

- V hotelu se ubytovala řada známých lidí, například v roce 1995 zde pobýval během natáčení filmu Mission Impossible americký herec Tom Cruise. Hotel měla jako místo pro svá soustředění v oblibě také česká fotbalová reprezentace. Právě zde se v roce 2007 konal neslavný večírek s účastí prostitutek.

- Podle historika architektury Rostislava Šváchy nehraje v pražské poválečné architektuře Hotel Praha žádnou velkou roli. Není památkově chráněný, dlouho nebyl přístupný veřejnosti, není viditelný v pražském panoramatu. Stavba má ale mezi teoretiky architektury i své zastánce, označují ji vzhledem k době vzniku za nadstandardní.