Svým vzezřením by zapadal spíše na starý Manhattan, někam blízko slavného Empire State Building. Vzorem se mu staly moskevské mrakodrapy, které však byly v zásadě kopií těch amerických.

Monstrózní, ale zastrčený

Duchovním otcem Internationalu je toho času ministr obrany Alexej Čepička, zeť prezidenta Klementa Gottwalda. Původně měl být hotel pouhou ubytovnou pro mimopražské důstojníky, ještě před zahájením stavby se však plány změnily. Československo na začátku 50. let hostilo stále více a více oficiálních návštěv ze Sovětského svazu, které nebylo kde ubytovat.

Místo skromných ubikací tak nakonec vznikl monstrózní a velkolepý neveřejný hotel podle návrhu architekta Františka Jeřábka a jeho kolegů z Vojenského projektového ústavu. Překvapivě na “zastrčeném” místě, a tak ani se svými 16 patry a 88 metry nenarušuje panorama Prahy.

Sen soudruha Čepičky

Traduje se, že Alexej Čepička snil o tom, jak “jeho” hotel při svém otevření navštíví samotný soudruh Stalin. Tomu odpovídala grandiozita stavby: použití drahých materiálů v interiérech i exteriérech a kvalitní řemeslné zpracování každičkého detailu, včetně špičky věže ozdobené hvězdou z rubínového skla s vnitřním osvětlením. Stěny zdobily ideologické tapisérie, mozaiky, vitráže a sgrafita, podlahy zase tlusté koberce, stropy štuky a křišťálové lustry. A ačkoliv jej postavili za minimální náklady vojáci z pomocných technických praporů, celkové výdaje dosahovaly astronomických výšin. Hotel se tak mohl pochlubit nelichotivou nálepkou nejdražší stavby své doby v celé republice.

Přesuny za řeku

Čepičkův sen se, bohužel pro něj, nesplnil. Stalin zemřel tři roky před dokončením Internationalu, zbrusu nové stavbě však přeci jen vtiskl něco ze sebe – začalo se mu přezdívat Stalinův dort, ale také Sen šíleného cukráře nebo prozaicky jen Čepičkův barák. Už ke konci 50. let ustoupila idea luxusní ubytovny pro Sověty do pozadí a International byl převeden pod Čedok, aby se stal běžným ubytovacím zařízením. Status nejluxusnějšího hotelu mu v roce 1974 ukradl Intercontinental a pohlaváři a zčásti i movití turisté se tak přesunuli na opačný břeh Vltavy.

International se stal dostupnější formou ubytování, konaly se tu také kulturní akce jako večery Družby. V letech 1996 a 1997 prošel hotel rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je součástí ukrajinského hotelového řetězce.