Luxus v těchto místech má hluboké kořeny. Už ve středověku zde stávala honosná rezidence některého ze šlechticů působícího na dvoře krále Václava IV. Ačkoliv o této době máme bohaté archeologické doklady, ty písemné bohužel chybí, a jeho jméno tak zůstává záhadou.

Sídlo urozeného diplomata

Novodobá historie paláce počíná rokem 1776, kdy se dostal do rukou staré moravské šlechtické rodiny Kouniců. Václav Antonín z Kounic-Rietbergu byl císařským diplomatem a od roku 1753 také státním kancléřem Rakouského císařství. Když zavítal do Prahy, dveře se vzácnými hosty a diplomaty se v jeho paláci netrhly.

Cukrárna Berger.
Cukrárna Berger: před nacisty zazdívali čokoládu, podnik pak ukradli komunisti

Později se budova stala majetkem rodu Auerspergů, kteří si zde udělali svou druhou pražskou rezidenci. Ke konci 19. století se jeho část stala sídlem vydavatelství německy psaného deníku Prager Tagblatt.

Pěvci na návštěvě

Poněkud zpustlou budovu koupil na přelomu 19. a 20. století architekt František Buldra. Sám si vyprojektoval návrh zbrusu nového paláce v tehdy módním secesním stylu, který měl sloužit jako hotel. Jediné, co ze starého objektu zachoval, jsou středověké základy. První návštěvníky hotel Palace přivítal v roce 1909, doba největší slávy však přišla až s novým majitelem Emanuelem Oppelem, který jej koupil o patnáct let později. Nákladné přestavby mu dodaly punc exkluzivity a přilákaly osobnosti včetně operních pěvců Emmy Destinnové a Enrica Carusa. Po obou jsou dodnes pojmenovány dva salónky.

Pohlaváři postavili nový hotel

Po komunistickém převratu se stal pobyt v hotelu výsadou pohlavárů nového režimu a významných návštěv. Místo na výsluní mu sebral až ve druhé polovině 50. let hotel International v Dejvicích. Palace od té doby chátral, ačkoliv ještě v roce 1969 posloužil při natáčení epizody seriálu Hříšní lidé města pražského. V 80. letech se stal obětí tzv. fasádismu – veškeré jeho interiéry byly zbourány a zůstaly pouze obvodové zdi. Rekonstrukce se naštěstí zdařila a navrátila hotelu zašlou slávu. Palace tak už několik dekád opět vítá známé hosty, mezi které patří Jacqueline Kennedyová, Cher, John Malkovich, Steven Spielberg i skupiny Rolling Stones a Metallica.