Důkazů o tom, že Hostivařská nádrž je místem, které už dost pamatuje, je několik. Kromě výpovědí řady pamětníků je to například fakt, že během právě probíhající revitalizace má být z této plochy na rozmezí městských částí Praha 10 a Praha 15 odvezeno téměř 200 tisíc metrů krychlových sedimentů, které sahají do výšky zhruba jednoho metru. I pro laika je patrné, že takové množství nánosů se nevytvoří během pár let.

Už za první republiky, kdy se na místě dnešní nádrže nacházelo romantické údolí, se na toto místo chodili lidé koupat. Mezi vzrostlými vrbami a dalšími stromy se totiž klikatil potok Botič.

V roce 1924 zde hostivařští fotbalisté postavili svépomocí koupaliště, ale jejich úsilí bohužel už za rok přišlo vniveč, protože ho strhla povodeň. Za další dva roky vzniklo pod nynější přehradní hrází další koupaliště. Podle dobových dokumentů existovaly plány na ještě jedno místo pro relaxaci u vody v této oblasti. Koupaliště za Mouchovým mlýnem, který stál zhruba uprostřed dnešní přehrady, však nebylo nikdy realizováno. Po válce postavili členové Sokola koupaliště s travnatou pláží.

Stavbě pomohla katastrofa

Když se však v létě roku 1958 prohnala Hostivaří ničivá povodeň, padlo definitivní rozhodnutí o stavbě přehrady, která měla za úkol vodu z Botiče regulovat.

Třináct metrů vysoká a přes 110 metrů široká hráz vznikala v letech 1961 až 1963 a o rok později již byla naplněna vodou.

„Pro většinu Pražanů je již dnešní podoba tohoto území tradiční a nedokážou si ji představit jinak, ale pamětníci, jako já, zde stále vidí ta romantická zákoutí Botiče,“ vypráví pětaosmdesátiletá Ludmila Hájková, která však nutnost přehrady nezpochybňuje.

„Byl to zásah do přírody, ale nutný, Botič zlobil dost často,“ dodává.

Na dně dvanáct metrů hlubokého vodního díla zůstaly například i zbytky již zmiňovaného Mouchova mlýna.

Pokud by se Botič zase rozvodnil, přehrada by ho měla zkrotit. Dokáže totiž zadržet až 2,1 milionu krychlových metrů vody.

Jelikož přehrada měla od počátku kromě regulační plnit také rekreační funkci, byla čtyřnásobně zvětšena plocha lesů v jejím bezprostředním okolí.

Zajímavostí je bezesporu fakt, že z centra jezdila na přehradu takzvaná „rekreační“ autobusová linka číslo 226. Pár let plul po hladině motorový katamarán.

Koupaliště s kapacitou až deset tisíc návštěvníků zde existovalo až do loňského roku. Byl v něm tobogán, půjčovna lodiček, řada sportovišť a další atrakce.

Rybářům Petrův zdar!

V průběhu let se z Hostivařské nádrže stal také ráj rybářů. Důkazem o spoustě ryb rozličných druhů a také zajímavých velikostí se ostatně stalo nedávné vypouštění kvůli připravovanému odbahnění. Ve dvaačtyřicetihektarové nádrži bylo nakonec přes 300 metráků ryb.

Po opětovném napuštění v roce 2011 zde začne fungovat moderní sportovně-relaxační areál nejen s novým tobogánem, ale i s velkým bazénem, lezeckou stěnou a vlekem na vodní lyžování. Zároveň budou provedeny úpravy břehů, porostů, zázemí koupaliště a v budoucnu se počítá i s vytvořením stezek pro cyklisty a in-line bruslaře v přilehlém lesoparku.