Hostivařská nádrž už brzy vydá své poklady. Na kola, šperky, keramiku, ale možná i něco cennějšího, zřejmě narazí pracovníci odborné firmy už za několik týdnů. Jedno z nejoblíbenějších oddechových míst Pražanů totiž čeká odbahnění. Akce, která bude stát zhruba 150 milionů korun, je podle magistrátu nutná. Voda zde již mnoho let nemá dobrou kvalitu a v létě je nádrž často plná sinic, takže hygienici koupání zakazují.

Na plavání budou muset lidé v Hostivaři zapomenout na další dva roky. „S ohledem na vysokou koncentraci znečištění, zejména sinicemi, je v současné době koupání až do vyčištění vyloučeno. Voda se vypouští od podzimu loňského roku. Dokončení první etapy je v plánu letos na podzim, kdy se bude na doporučení odborníků konat také výlov ryb,“ nastínil harmonogram pražský radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček (ODS).
Po výlovu bude moci být zahájeno samotné odbahnění, dokončení druhé etapy dolního úseku by mělo být na podzim 2011.

Otazník nad penězi

Akce se již na začátku stala terčem kritiky opozice. Ta upozorňuje, že je harmonogram špatně nastaven a město prý nemá dořešené ani financování stavby. „Hostivař je oblíbeným místem, které v létě každý den přiláká tisíce lidí. Prakticky to znamená, že na více než dva roky je tato rekreační zóna pro Pražany nepoužitelná,“ upozornil pražský zastupitel Miroslav Poche (ČSSD). Podle něj budou navíc lidé z Hostivaře a Horních Měcholup muset čelit hluku a zplodinám z bagrů a nákladních aut.

„Jinak se to ale přece dělat nedá. Vzpomínám si, když před lety nedaleko mé chalupy odbahňovali rybník. Trvalo to celý rok, a příjemné to nebylo, a objevilo se i několik stížností. Jenže dnes je každý rád, že je rybník čistý, nejen kvůli koupání, ale i povodním, udrží totiž více vody,“ popsal vlastní zkušenost Jan Mügl z Prahy 10.

Dalším problémem je podle zastupitele Pocheho zmíněné financování akce. „Město by mělo při nejbližší příležitosti podat žádost o peníze z fondů EU, konkrétně operačního programu Praha-konkurenceschopnost. Této žádosti přitom vůbec nemusí být vyhověno a náklady zůstanou na bedrech města. Logický by byl obrácený postup, nejprve zajistit financování, a pak začít bagrovat,“ dodal Poche.

Přesná cena ještě nebyla stanovena. „Bude předmětem výběrového řízení. V první etapě máme připraveno 43 milionů korun z rozpočtové kapitoly radního pro životní prostředí. Dále počítám s kofinancováním z operačního programu,“ informoval Mareček.

Ještě také není jasné, kam bude odvezeno bahno z nádrže. Odbor ochrany prostředí magistrátu zvolil technologii takzvané suché cesty. Hostivařská nádrž bude vypuštěna a bahno po vyschnutí odtěženo. „Místo odvozu a další využití bahna je předmětem výběrového řízení. Nyní nechci předjímat, jaká lokalita to bude, ale budeme usilovat o co nejmenší dopravní zátěž,“ uzavřel radní.