O situaci Deník informoval již včera. Záměr radnice Prahy 14 provést pěstební zásah na tří hektarech parku minulý víkend vedl k sepsání petice a nesouhlasu tří občanských sdružení. Včera se jejich zástupci sešli s radnicí.Namísto dorazili také inspektoři životního prostředí, na něž se sdružení obrátila.

„Měl jsem pocit, že se úřad bude snažit za každou cenu prosadit svoje. Na vykácení se dost pospíchá amámeobavy, že ani naše případné odvolání tomu nezabrání,“ uvedl po jednání za Kyjský občanský klub Jiří Kramář.

Právě on včera zástupcům radnice předal dopis s požadavky klubu. Sdružení požaduje nejprve koncept využití parku pro veřejnost a teprve poté kácení. „Nesouhlasíme s důvody kácení. Navíc nutnost pokácet plošně 152 stromů považujeme za diskutabilní,“ dodal Kramář.

Počet stromů, který má padnout najednou do konce zimy, se nelíbí ani inspekci životního prostředí. „Jde o velký zásah, který by měl být proveden postupně a v etapách. Radnice by měla rozsah prací zvážit,“ uvedl ředitel pražského inspektorátu Pavel Martan. Podle inspekce však zákon zatím porušen nebyl a správní řízení úřadu nebo firmě, která má kácet, v tuto chvíli nehrozí.

Radnice na svém záměru trvá. „Kácení po etapách by nemělo smysl,“ uvedl starosta Prahy 14 Miroslav Froněk. Podle něj by poškozené stromy musely být z parku stejně odstraněny. Včerejší schůzku starosta zhodnotil jako seznámení s projektem v rámci správního řízení. „Stanoviska Kyjského občanského klubu jsou příliš obecná. Atmosféra byla navíc zbytečně vyostřená, lidé si nechtěli nechat nic vysvětlit,“ uvedl Froněk.