O výsledku kontroly napsal Deník N. Deník N také uvedl, že ministerstvo kontrolovalo jen dokumenty, které mu předložila sama nemocnice. Výsledky kontroly mají přispět k rozhodnutí, zda Arenberger zůstane i nadále jejím ředitelem.

Kontrolu zadal bývalý ministr Blatný, který měl podle deníku pochybnosti, zda nemocnice hospodaří dobře. Kontrola měla prověřit hospodaření s veřejnými penězi a zjistit, zda nemocnice už nenakupuje léky za stamiliony bez výběrového řízení, jak zjistila kontrola v roce 2018.

Petr Arenberger.
Prodej bytu Arenbergerovi řeší policie. Podejte žalobu, vyzývá Praha 1 magistrát

Ministrem zdravotnictví se ovšem místo Blatného stal začátkem dubna Arenberger. „Ze své pozice tak začal prověřovat nemocnici, kterou sám řídí,“ píše Deník N. Ministerští úředníci podle něj kontrolovali jen podklady, které jim nemocnice poskytla.

Postup podle zákona

„Protokol o kontrole obsahuje zjištění vycházející z posouzení dokumentů a informací, které byly kontrolní skupině poskytnuty kontrolovanou osobou v průběhu kontroly… Kontrolní skupina při výsledku následné veřejnosprávní kontroly hospodaření ve FN prověřila soulad vybraného vzorku operací s právními předpisy a uzavřenými smlouvami,“ cituje Deník N z protokolu. Kontroloři podle něj obecně upozorňují na možná rizika šití zakázek na míru, ale na závěr konstatují, že nemocnice postupovala podle zákona.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger končí. Nahradí ho exministr Adam Vojtěch.
Čelil jsem mediálnímu lynči, zdůvodnil rezignaci Arenberger. Nahradí ho Vojtěch

Arenbergera jmenoval do funkce ředitele v roce 2019 nynější staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO), který jeho předchůdce kritizoval za netransparentní nákup léků a zdravotnického materiálu. Předchozí vedení v čele s ředitelem Josefem Grillem zadalo zakázky za 200 milionů korun bez výběrového řízení.

Čekání na prověrku

Znamý lékař, který ve FNKV působil dlouhá léta jako přednosta dermatovenerologické kliniky a také náměstek pro vědu a výzkum pověřil při nástupu nástupu na ministerstvo zdravotnictví náměstka pro léčebně preventivní péči Jana Votavu. Zatím není jasné, zda se Arenberger do křesla ředitele vrátí. Na webových stránkách nemonice je ve funkci stále uveden.

Petr Arenberger
Ministr Arenberger, kmotr Janoušek. Exstarosta Prahy 1 řeší „kšeftaření“ radnice

Problémem však je, že Arenberger – jak napsal rovněž Deník N – jako jediný nemá bezpečnostní prověrku na nejnižší stupeň, která je u šéfů fakultních nemocnic od loňského září dle Vojtěchova nařízení nutností. 

„Já bych vyčkal na výsledky kontrol, které byly v nemocnici nařízeny, pak bych dělal další závěry,” řekl k Arenbergerově případu jeho nástupce Vojtěch na tiskové konferenci po (znovu)uvedení do úřadu. „Považuji ho za slušného člověka,” dodal současný ministr a zároveň poslanec s tím, že mu bývalý minsitr přislíbil, že o prověrku požádá. 

Ministrem zdravotnictví se stane Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Kdo je nový ministr? Kožní lékař, jenž dohlíží na rozhlas a Sputnik by vyzkoušel

Podle dřívějších zpráv totiž prověřuje FNKV také ministerstvo financí, které vede Alena Schillerová (za ANO), kvůli pronájmu Arenbergerovy nemovitosti na Mělnicku, kde sídlil nemocniční archiv. Sporné je i testování na koronavirus ve spolupráci se soukromou firmou nebo Arenbergerovy klinické studie léků, ze kterých zisky plynuly do lékařovy soukromé praxe místo do nemocniční kliniky.

Kvůli podezření ze střetu zájmů byl na konci června 2016 odvolán tehdejším ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) z funkce ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové epidemiolog Roman Prymula, jenž později dělal náměstka ministru Vojtěchovi a stal se na podzim 2020 jednou z „figurek na orloji” vládního resortu zdravotnictví v menšinové vládě Andreje Babšie (za ANO) během šíření nemoci covid-19.