Pokud si ještě chcete letos užít zasněžených sjezdovek a víkendového lyžování, máte možná jednu z posledních šancí. Ač venkovní teploty připomínají spíše jaro než začátek února, na většině českých hor se sníh zatím drží.

Pořád je kde sportovat

„Sněhové podmínky jsou velmi dobré a vzhledem k počasí, které panuje v nížinách, se dá mluvit skoro o zázraku. Máme v provozu všech pět sjezdovek. Uzavřena je jen spodní část jedné z nich, na všech je jinak 40 až 50 centimetrů sněhu. K technickému přibyl nově napadaný a do víkendu se rozhodně nic nezmění,“ uvedl Vladimír Kasík ze Ski areálu Špičák. Zatím nezaznamenal žádný úbytek turistů. Všichni si chtějí užít sněhu, dokud mají možnost, dodal.

Strach z nedostatku sněhu a odlivu rekreantů nemají ani ve společnosti Snowhill. Ta vlastní ski areály po celé České republice. „Není proč mít obavu z nedostatku sněhu, všechna naše zařízení, kromě jediného, jsou připravena k naprosté spokojenosti zákazníků, řekla Deníku Helena Čeřovská. Z areálů Showhill je uzavřen pouze Kozinec v Jilemnici, kde je jen patnáct centimetrů mokrého sněhu. V dalších střediscích – Herlíkovice, Ještěd, Kamenice v Jizerských horách, Šachty a Kašperské hory – je kolem padesáti centimetrů umělého sněhu.

Nejisté prognózy meteorologů

„Technický sníh má jiné vlastnosti než přírodní a taje pomaleji. Případnou oblevu by tak zákazníci ani nezaznamenali,“ slibuje Čeřovská. Meteorologové si však už tak jistí nejsou a ve svých výrocích o počasí pro nejbližší dny se v předpovědích poměrně dost rozcházejí. „Víkend bude spíše beze srážek, polojasno až skoro jasno a teploty přes den mezi nulou až třemi stupni celsia,“ předpověděl Štefan Handžák z Českého meteorologického ústavu.

Trochu jiný názor na víkendové počasí má Tomáš Balcar z Meteopressu. „Lyžaři, kteří se chystají o víkendu na hory, by si měli raději připravit náhradní program. Teploty klesnou ze současných sedmi maximálně o dva stupně,“ soudí Balcar.

Kam za sněhem a lyžováním

Ski areál SníhCena jednodenní permanentky (dospělý/dítě/noc)

Herlíkovice 50–70cm 530/370/220

Ještěd 40cm 490/380/220

Kamenec – Jablonec n. Jiz. 20–25cm 330/220/200

Šachty – Vysoké n. Jiz. 25 cm 330/220/200

Kašperské hory 15–20 cm 330/230/200

Špičák 40–50 cm 490/330/200