Krátce po 19. hodině na pražském krajském operačním a informačním středisku (KOPIS) přijali první telefonát. Podle volajícího se jednalo o požár stánku vystavovatele v levém křídle Průmyslového paláce, tehdy totiž probíhal v areálu Výstaviště zubařský veletrh Pragodent. „Výška plamenů je přibližně dva metry,“ řekl oznamovatel požáru hasičům.

Zdroj: Youtube

Další ohlášení přišlo až za dvě minuty. To už bylo celé levé křídlo Průmyslového paláce v plamenech. „Poté se všechny telefony rozdrnčí a do příjezdu první jednotky PO na místo zásahu obdrží KOPIS téměř padesát oznámení,“ píše server Požáry.cz. Pavel Boček, vedoucí směny operačního střediska HZS Praha, pro nový projekt Lidovky.cz a iDNES.cz, prohlásil, že volali dokonce i lidé z Berouna, že vidí nad Prahou obrovskou záři.

V okolí se srotilo mnoho lidí, protože ve Stromovce se konal hudební festival k zahájení akademického roku 2008/2009. Spousta fanoušků byla zprvu rozladěná, že nikdo nebude hrát dál. Kouř za jejich zády nejprve vypadal, jako když se valí dým ze stánku s klobásami. Až pak svědci (i přes vypitá piva) zjistili, že jde o vážný problém.

První jednotka za tři minuty

První jednotka pražského hasičského sboru z Holešovic byla na místě za tři minuty – v 19.20. Za další minutu na místo dorazila jednotka centrální stanice a řídící důstojník směny. Velitel zásahu po konzultaci s operačním střediskem přikázal organizátorům ukončit kulturní akci v blízkosti Průmyslového paláce. Policie pak dav dostává do bezpečné vzdálenosti. Kvůli příjezdu dalších a dalších cisteren museli policisté rovněž odklidit zaparkované automobily.

V 19.23 se o případu dozvídá vedení hasičů v Praze i generální ředitelství HZS ČR, informován byl i krizový štáb pražského magistrátu. O šest minut později byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Poprvé v historii bylo rozhodnuto o povolání všech pražských jednotek. Kdo měl ruce, nohy (a vodu), spěchal do Holešovic.

Kvůli podezření, že se uvnitř plameny zasaženého Průmyslového paláce nachází velké množství rtuti, přijelo na místo zásahu také oddělení protiplynové služby. Ale žádné nebezpečné látky se naštěstí nenašly. V hořícím pekle také nebyl žádný člověk. V osm hodin večer pražští hasiči požádali ještě o dvě posilové jednotky do zálohy. Vodu brali i z nedaleké Vltavy.

Díky enormnímu nasazení stovek profesionálních i dobrovolných hasičů s desítkami požárních aut se podařilo zachránit velkou část budovy z roku 1891. Hasičskou terminologií do toho všichni „dali držku“. Celkem rychle - ve 20.46 - byl požár lokalizován. Kolem jedenácté hodiny večerní se většina jednotek vrací na základny. Jednotky, které zůstávají na místě, provádějí dohašovací práce.

Praha se stále soudí

Hasičům v akci nahrálo počasí, protože začalo pršet. Navíc kolem Průmyslového paláce měli prostor pro rozmístění techniky. Ovšem konstrukce levého křídla zásah komplikovala, díky velkým skleněným plochám se požár rychle šířil. Navíc sálavé teplo doslova zapalovalo okolní vozidla.

Až po dvou dnech bylo ukončeno vyšetřování. Dvojice brigádníků, která sál uklízela, byla tlačena k odchodu a správce objektu zhasl světla. Jeden z nich pak ve tmě zavadil o vypínač vařiče, který se spustil a v kuchyňce výstavního stánku vzplály hořlavé předměty. Oheň se pak rozšířil na další stánky i dřevěnou konstrukci stropu levého křídla paláce. „Požár byl zpočátku provázen i několika výbuchy, které byly zapříčiněny explozemi dvanácti kusů tlakových nádobek – sprejů. Ty zde měl vystavovatel uskladněny pro potřebu výstavy,“ dodává web Požáry.cz.

TÉMA
Požár Průmyslového paláce

Policie po více než půl roce případ odložila. Pražský magistrát (tehdy vedený Pavlem Bémem z ODS) se v průběhu vyšetřování hádal s nájemcem Výstaviště, společností Incheba, komu náleží pojistka. Před dvěma lety Nejvyšší soud v Brně potvrdil předchozí verdikt z roku 2013, že hlavní město může úhradu miliardové škody žádat po firmě Reality MK. Ta patří Inchebě, ale je momentálně v likvidaci. Soud stále probíhá.

Společnost Incheba Expo Praha, která organizuje veletrhy na pražském výstavišti v Holešovicích, převzal letos v létě prostřednictvím dceřinné firmy ABF holdingu SPGroup miliardář a politik Pavel Sehnal. Správcem areálu je už skoro čtyři roky městská firma Výstaviště Praha. Končící rada hlavního města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) rozhodla na konci prázdnin o obnově Průmyslového paláce, projekt by mohl začít příští rok a hotovo by mělo být podle schváleného dokumentu v roce 2022. A cena dostavby vyhořelého levého křídla? Jedna a čtvrt miliardy korun.