Horáček, Zemanův soupeř v nadcházející prezidentské volbě, dnes poslal svému sokovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzývá k respektování ústavy. Vyčítá mu, že chce prostřednictvím mocenského paktu dvou lidí nastolit demokracii „carské povahy."

„Svou první ústavní povinnost, zastupovat náš stát, jste vykonával nehorázným způsobem. A nejen skandálním chováním nad českými korunovačními klenoty, jemuž měl bohužel příležitost se pošklebovat celý svět. Bylo to i tehdy, když jste naším jménem sděloval čínským předákům, že se od nich přijíždíte učit, jak „stabilizovat společnost," píše Horáček v otevřeném dopise.

Horáček Zemanovi vyčítá jeho schůzku s Babišem: „pro vaše mocenské záměry bylo přednější sejít se s panem Andrejem Babišem." 

"Nyní jste Ústavě nadřadil i koaliční smlouvu mezi vládními stranami. Ale koaliční či jakákoli jiná smlouva nemá vliv na ústavní povinnost prezidenta republiky odvolat ministra na základě návrhu předsedy vlády," kárá Horáček Zemana.

Jako jeho soupeř nemůže nečinně přihlížet a chce otevřeně bojovat: „ne, v tomhle ohledu nechci být žádným smiřovatelem. Jsou totiž jevy a nebezpečí, s nimiž se smířit nelze. Lze s nimi jen bojovat."

Robejšek žádá odchod Babiše, i Sobotky

Své vyjádření představil i Petr Robejšek, předseda strany Realisté. 

„Stažení Andreje Babiše z veřejného života by mohlo uklidnit situaci a vytvořit podmínky pro prosazení lepších nástrojů v politice, než je odposlouchávání, lhaní a porušování zákonů. Doufám, že by pak mohl jeho příkladu následovat pan Sobotka, který je odpovědný za špatné sestavení a řízení této vlády," říká mentor a zakladatel strany Realisté Petr Robejšek.