„Potřebných padesát tisíc podpisů jsem od občanů získal na petičních arších už během května. To ovšem neznamená, že s jejich sběrem končíme. Naopak, s pomocí rozsáhlé sítě lidí ve všech regionech míříme za prokazatelně doložitelnou podporou, která bude mít bezprecedentní podobu. Jinými slovy: ucházíme se o rekord," uvedl ve svém prohlášení Horáček.

Vyjádření protikandidátů na tuto iniciativu se liší

Podle jeho slov má však současně na mysli i kvalitu našeho demokratického prostředí: „A protože demokracie je i možností volby, rád bych také dvěma dosud deklarovaným kandidátům – panu Marku Hilšerovi a panu Jiřímu Drahošovi – pomohl zákonem stanovený limit počtu podpisů shromáždit co nejrychleji. Proto bude nejpozději od prvního července na mých mobilních petičních stáncích možné podepsat i jejich petiční archy," dodal.

Vyjádření jeho protikandidátů v boji o Pražský hrad na tuto iniciativu se liší. Tým Jiřího Drahoše je k této možnosti spíše skeptický: „Je to vlastní iniciativa pana Horáčka, o které nás předem neinformoval a my jsme z ní spíše v rozpacích. Sami o dosažení rekordu rozhodně neusilujeme, sběr podpisů není soutěž, proto jsme také zvolili odlišnou strategii než například pan Horáček – archy nemáme volně k dispozici, ale se všemi dobrovolníky, kteří nám podpisy sbírají, udržujeme kontakt. Proto je naše tempo možná o něco pomalejší, ale současně zcela dostačující. Neobáváme se, že bychom potřebného počtu podpisů nedosáhli," stojí v prohlášení vydaném týmem Jiřího Drahoše.

Drahošův tým považuje akci za zbytečnou

„Navíc je naším cílem zvát příznivce Jiřího Drahoše k našemu stánku, aby se tam s ním mohli setkávat a ptát se na to, co je zajímá, což se v případě stánků pana Horáčka (momentálně už spíše zejících prázdnotou) dít nebude," dodává Drahošův tým, který v současnosti má nasbíráno už 30 tisíc podpisů.

„Panu Horáčkovi za jeho iniciativu děkujeme, ale považujeme ji za zcela zbytečnou, spíše narušuje náš systém přímé komunikace s dobrovolníky a sympatizanty. Na cizím stánku nedokážeme ovlivnit, kdo a jak s našimi příznivci a podporovateli hovoří," uzavírá Drahošův tým své vyjádření.

Naopak Marek Hilšer, který má nyní nasbíráno sedm tisíc podpisů iniciativu Michala Horáčka vítá. „Přijde mi to fajn a myslím že to je krok, který svým způsobem vede ke zkvalitňování české politické kultury. Já sám panu Horáčkovi klidně umožním sběr svých podpisů i na mých stáncích," dodal Hilšer pro Deník.