„U nás na sídlišti jsou strašně přemnožení," potvrdila Jana z Jižního Města. Zvláště lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech paneláků, podle jejích slov hledají různé způsoby, jak opeřence zahnat. „Třeba různě natahují provázky, aby jim holubi nesedali na balkon," připomněla s tím, že památky, které ptáci zanechají v podobě trusu, rozhodně nejsou vítané. Stejného mínění jsou i správci veřejných budov či památek. Proti holubům nechávají instalovat rozmanité zábrany: lankové, hrotové i síťové. Naopak už moc vidět nejsou dříve populární plašiče vyráběné ze starých cédéček.

Dvojice mláďat holubů prvně opustila hnízdo rodičů.
Pražská zoo se pyšní dvěma mláďaty vzácného holuba černobronzového

Řada nepříjemností

„Holubi představují zdravotní riziko," potvrdil ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek. Z holubů se podle jeho slov mohou dostat na člověka nepříjemní paraziti sající krev – například klíšťák holubí nebo štěnice ptačí. Rizikem může být třeba také šíření salmonelózy. „A při kontaktu s trusem holubů může dojít k alergické reakci, která se obvykle projevuje jako zánět očí a sliznic," upozornil.

Při úklidu balkonu by tak lopatku a smetáček mohlo být užitečné doplnit ochrannými prostředky: při větším výskytu exkrementů doporučuje Jarolímek použít respirátor, ochranné brýle a rukavice. „Tato opatření minimalizují kontakt kůže a sliznice s potenciálně infikovaným biologickým materiálem," vysvětlil šéf hygieniků. S tím, že to, co je na balkonech smeteno, by správně nemělo přijít do běžné popelnice: mělo by se s tím nakládat jako s nebezpečným odpadem.

Nebezpečí na půdě

Přehnané obavy jsou zbytečné, uklidňuje však Lukáš Viktora, který se v rámci České společnosti specializuje na kontakty mezi lidmi a ptáky. V běžném odklízení trusu nevidí velké riziko; to je prý přímo zanedbatelné.

Kožešinová farma.
Konec kožešinových farem v Česku! Zákaz by měl platit od ledna 2021

Jiná situace ovšem nastává na zanedbaných půdách, kde se hromadí trus i těla uhynulých holubů. „To už rizikové je – při běžném kontaktu ale nebezpečí nehrozí," řekl Viktora Deníku. Uklidňující může být i informace, že hygienici ani veterináři v souvislosti s holuby nezaznamenali v Praze onemocnění vážnějšího charakteru.