Hollande, kterému příští rok končí prezidentský mandát, měl přijet letos do Prahy již dvakrát, pokaždé ale cestu zrušil kvůli teroristickým útokům ve Francii. Dnešní návštěva se uskutečnila v rychlém tempu. Setkání se Zemanem i s následnou tiskovou konferencí, na které nebyly povoleny dotazy, trvalo necelou hodinu. Schůzka se Sobotkou byla jen o něco málo delší, i v tomto případě novináři nedostali příležitost položit prezidentům otázky. K podobě návštěvy se vyjádřil i Zeman, když řekl, že doufá, že se bude opakovat v "širším formátu".

Minimální mzda

Český prezident na tiskové konferenci poznamenal, že jediná věc, která trochu kazí vzájemnou spolupráci, je otázka minimální mzdy, která komplikuje situaci českým dopravcům. Francie totiž požaduje, aby české firmy na jejím území dodržovaly francouzskou minimální mzdu. Ta je výrazně vyšší než průměrné mzdy v tomto odvětví v zemích střední a východní Evropy. Hollande se Zemanem se na návrh francouzského prezidenta domluvili, že se touto záležitostí budou zabývat ministři průmyslu a obchodu.

Podle Hollandea musí být v EU zachován volný pohyb i pro kamionovou dopravu, ale nemůže být zneužíván k tomu, aby byla porušována pravidla hospodářské soutěže. Proto podle něho Francie chce, aby byla schválena směrnice o detašovaných pracovnících a země tak mohla začít bojovat s podvody a různými snahami o zneužití. Řekl, že je třeba rozlišovat vnitřní a mezinárodní dopravu.

Bezpečnostní otázky

Mluvili spolu i o ekonomické spolupráci, migraci nebo situaci na Ukrajině a v Sýrii. Zabývali se bezpečnostními otázkami, které pak Hollande řešil i se Sobotkou. Hollande s premiérem se kladně vyjádřili ke společné evropské obraně a ke spolupráci při ochraně vnějších hranic unie. Shodli se také, že se Evropská unie nesmí rozdělovat do geografických zón a členské země musí držet pospolu. Sobotka řekl, že Praha má zájem o posílení spolupráce mezi visegrádskou skupinou, která sdružuje středoevropské státy, a zeměmi jako Francie, které patřily k zakladatelům unie.

Sobotka pak na tiskové konferenci vyzval francouzské firmy, které v Česku investují, aby zvyšovaly mzdy svým českým zaměstnancům, podle něj to pomůže sbližování životní úrovně v EU. Hollandea upozornil na velké rozdíly v životní úrovni a ve výši mezd mezi Čechy a Francouzi. Podle něj je třeba, aby se tyto rozdíly postupně snižovaly, čemuž mohou pomoct právě francouzské firmy zvýšením mezd českým zaměstnancům.

Francouzský prezident přijel do Česka poprvé od roku 2011. Tehdy byl v Praze Hollandeův předchůdce Nicolas Sarkozy, který přicestoval na pohřeb bývalého českého prezidenta Václava Havla.