Právě započatou přestavbu haly číslo 40 na „prostor pro všechny generace“ má na starost spolek OSE, který má budovu v pronájmu od města. Většinu nákladů rekonstrukce, vyčíslených na 35 milionů korun, zaplatí Evropská unie.

Začínající inovativní firmy neboli start-upy budou moci v přebudované hale za přívětivý poplatek využít „podnikatelský inkubátor“ s laboratořemi pro oblasti digitálních technologií, audiovizuálního umění i takzvaného kreativního průmyslu. Ročně se do inkubátoru vejde devatenáct takových start-upů. A v každém následujícím roce se jeho klienti obmění.

„Vymýšlet novinky a rozvíjet vědění u nás bude možné například ve virtuální a rozšířené realitě nebo ve světelném designu. Konkrétním výstupem může být kupříkladu firemní prezentace ve formě virtuální reality jako alternativa k Powerpointu,“ upřesnila Jitka Hvězdová, která bude mít inkubátor na starosti.

Konkrétní náplň má ovšem záviset na tom, s jakými nápady přijdou klienti. „My jim nejen poskytneme nákladnou technickou infrastrukturu pro rozvoj jejich myšlenek, ale také poradenství. Třeba při shánění investorů nebo komplikovaných právních otázek ohledně duševního vlastnictví,“ dodala Hvězdová.

Inkubátor doplní kroužky

Inkubátor pro start-upy zabere celé druhé patro a na ploše kolem 450 metrů čtverečních bude nabízet tři hi-tech laboratoře s 3D tiskárnami, vybavením pro virtuální realitu a vývoj aplikací. K dispozici má být také audiovizuální i postprodukční studio a „coworkingový“ prostor.

V prvním patře vznikne kulturně-komunitní centrum i se třemi učebnami pro děti a seniory a mateřským centrem. V jeho prostorách mají fungovat kroužky zaměřené na IT, ale také na klasická řemesla, kde se například pracuje se dřevem.

„Unikátnost vidíme v propojení obou projektů. Ve druhém patře budou kreativci, vymýšlející digitální novinky. Cílem je, aby ukazovali dětem o patro níže, kam spěje vývoj, jak se vyhýbat s ním spojeným rizikům,“ přiblížil celkovou vizi ředitel spolku OSE Samuel Kašpar.

Inkubátor se pak podle něj stane ideálním místem pro testování a rozvíjení nápadů. „Bavili jsme se s lidmi, kteří dělají například videomapping. Oni dostávají nápady, které si potřebují někde vyzkoušet. Jenomže potřebné technologie jsou velmi drahé,“ poznamenal Kašpar.

Kroužky a další aktivity v komunitním centru budou otevřené široké veřejnosti, přednost ale mají mít cílové skupiny dotovaného projektu například děti z dětských domovů.

Proměnit se má celá tržnice

Hala, která v minulosti sloužila jako chladírna i sklad nábytku, se během rekonstrukce „očistí“ na původní betonový skelet a vnitřní prostor se nově rozčlení. V přízemí je v plánu kavárna, galerie i konferenční sál. Už dnes přitom funguje v suterénu integrační dílna pro lidi s mentálním postižením.

Vedení metropole chápe projekt jako součást plánu celkové proměny tržnice v Holešovicích. „Vrátit tržnici Pražanům znamená, že se v ní budou moci setkávat, bavit se, vzdělávat sebe i své děti,“ poznamenal primátor Zdeněk Hřib (Piráti).