Tisíce fanoušků se sešly na Staroměstském náměstí v centru Prahy, aby podporovaly český tým v utkání o třetí místo na hokejovém mistrovství světa. Na dvou velkoplošných obrazovkách sledovali bratislavský zápas, ve kterém Češi zvítězili nad Ruskem 7:4.

Přibližně polovina z nich náměstí neopustila ani po předání bronzových medailí. Vítězství oslavovali při hudebním doprovodu skupiny Las Vegas. Přenos na Staroměstském náměstí bude pokračovat ve 20:30, kdy se utkají o první místo Švédsko s Finskem.

Podle Hany Tietze z pořadatelské společnosti přišlo na náměstí přibližně 6000 lidí. "Nálada byla po celou dobu skvělá. Nevím o žádném incidentu, všechno probíhalo v pořádku," řekla Tietze.

Fandové chtěli dobýt Staroměstskou radnici

Uniformy musely opakovaně zklidňovat horké hlavy. Několik opilých příznivců hokeje bylo převezeno na záchytku, jeden ruský fanoušek je podezřelý z útoku na policistu. České příznivce museli policisté zklidňovat na věži Staroměstské radnice, o jejíž dobytí se pokusila skupina fandů s vlasteneckými hesly na rtech. Považovali za příkoří, že věž obsadili ruští příznivci, kteří vyvěsili vlajku Ruské federace – a chtěli se postarat o zjednání „nápravy“.

Zdravotničtí záchranáři pomáhali několika lidem s kolapsovými stavy, jednomu pacientovi ošetřovali zraněné ramene. Naštěstí se o víkendu neopakovala podobná tragédie, jaká provázela přenos semifinálového utkání se Švédy. Při něm záchranáři sváděli skutečný boj o lidský život poté, co se jeden z diváků zřejmě snažil vyšplhat výš, aby lépe viděl na velkoplošnou obrazovku – při pádu si ale způsobil vážné zranění hlavy a jeho život byl vážně ohrožen. Staršího muže v bezvědomí zdravotníci oživovali desítky minut.

Příznivci se na náměstí začali scházet už před 15:00. Na podporu si přinesli nejen dresy a vlajky, ale také barevné paruky, trubky a čepice. Jeden fanoušek tým podporoval modrou berlí, na kterou navlékl rukavici v barvách trikolóry.

Na rozdíl od loňského roku však pořadatelé letos nepočítají s tím, že by organizovali uvítání hokejového týmu. Hráči totiž nepřijedou společně, domů pojedou individuálně s rodinami.

(zw, čtk)