Města, z nichž pocházejí čeští hokejoví reprezentanti Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek, kteří zahynuli při středeční letecké nehodě spolu s týmem ruské Jaroslavle, truchlí nad smrtí svých odchovanců. Připomenout si jejich památku přišli lidé opět i na pražské Staroměstské náměstí. O formě uctění památky tří osobností dnes také jednal výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje, který připravuje oficiální pietní akci a vyřadil čísla dresů zesnulých hráčů.

Rozloučení v Praze

Vedení svazu na odpolední tiskové konferenci oznámilo, že na Staroměstském náměstí připraví se zesnulými hráči rozloučení a už dnes ve 20:30 začne stavět pódium. Svaz také vyzval kluby, aby při prvních domácích utkáních v nadcházející sezoně byla památka zesnulých hokejistů připomenuta minutou ticha. „Stane se tak ve všech dospělých a mládežnických soutěžích, které začínají právě v těchto dnech. Památka obětí tragédie bude připomenuta rovněž při reprezentačních akcích,“ stojí dále v prohlášení.

"Legendy neumírají"

Na pražské Staroměstské náměstí přišly vzpomenout na Marka, Rachůnka a Vašíčka stovky především mladých fanoušků. Na pietní akci, kterou zorganizovaly přes sociální sítě, často se slzami v očích zapalovaly svíčky, pokládaly květiny a památku obětí připomenuly minutou ticha. Na náměstí se také několikrát zpívala česká národní hymna a skandovala hesla jako „Hoši děkujem“. „Je to tragédie. Byli to borci, pořád je vidím na ledě. Hlavně mi je ale líto jejich rodin, vždyť mají malé děti,“ řekl třicetiletý Tomáš. Lidé se i nadále podepisují do pamětních knih. Jeden ze vzkazů zní „Legendy neumírají“.

Letoun Jak-42 s hokejisty Lokomotivu se ve středu zřítil krátce po startu z jaroslavlského letiště. Zahynuli téměř všichni členové týmu. V letounu cestovalo 45 lidí, havárii přežili palubní inženýr Alexandr Sizov a hokejový útočník Alexandr Galimov. Oba v nemocnici bojují o život. Poslední rozloučení s mrtvými hokejisty Lokomotivu se podle prezidenta klubu Jurije Jakovleva uskuteční v sobotu v hokejové aréně v Jaroslavli.

Čtěte také: V Rusku spadlo letadlo s hokejisty KHL: Rachůnek, Vašíček i Marek zahynuli