Praha je zlatá. Fanoušci slaví, tisíce jich sledovaly zápas na Staroměstském náměstí, ale oslavy gólů i titulu se ozývaly ve všech pražských čtvrtích.

V čase zápasu 49:13 Staromák explodoval. To se trefila největší hvězda českého výběru David Pastrňák. Staromák skanduje "Češi, Češi" a ozývá se bouřlivý potlesk. Lidé fandili i z oken domů a v restauracích kolem náměstí. Znovu náměstí křičelo při druhém gólu. A nakonec propukla zlatá euforie.

Staromák burácí, všichni něco volají, křičí, raduji se, češtinu tady pomalu neslyšíte, ale všichni fandí Čechům.

Mistrovství světa v hokeji 2024, Staroměstské náměstí, zápas Česko - Švýcarsko | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová

Fanoušci křičí, troubí na vuvuzely, mají také řehtačky. Před začátkem zápasu někdo z davu vypustil k nebi zlaté balónky. Na náměstí převládají mladí lidé, nechybí ale ani malé děti s rodiči.

Pořadatelé návštěvníkům rozdávají vodu z připravených cisteren. Lidi, které zkolabovali, vynášejí pryč strážníci. Záchranáři zatím na místě ošetřili šest návštěvníků.

Bubenici bubnuji a zpívají sborem "Pojďme Češi, dáme gól" a moderátorka odpovídá: "My chceme gól, my chceme gól." Bubenici bubnuji a zpivaji s davem…

Na místě je i hodně cizinců:  Španělé, Italové, Ukrajinci a všichni fandí českém týmu.

Mistrovství světa v hokeji 2024, Staroměstské náměstí, zápas Česko - Švýcarsko | Video: Deník/Kateřina Nič Husárová

Hloučky v davu zpívají co chvíli českou hymnu. Hodně je slyšet i slovenština. Na otázku Deníku, komu fandí, zazněla od Slováků odpověď: "No přece vám!" Jsou tu i Maďaři, Japonci, prostě všichni turisté, které potkáváme v Praze.

Na náměstí se největší davy začaly srocovat po 18. hodině. Před tím někteří nadšenci absolvovali zahřívací kolo v podobě zápasu o bronz. Na Staromáku se už před zápasem zpíval Vysoký jalovec a skandovalo se.

Mistrovství světa v hokeji 2024, Staroměstské náměstí, Česko - Švýcarsko | Video: Deník/Radek Cihla

Půl hodiny před zápasem už nebylo na Staromáku k hnutí, fanoušci zaplnili i boční ulice. Od zastávky metra Staroměstská proudily skupinky přátel, zejména mladých lidí. Někteří se zahalili do vlajek, další měli české vlaječky namalované na obličejích.

Oblečenými dresy vzdávali hold nejen současným hvězdám českého výběru, ale i svým oblíbeným reprezentantům z dob minulých - Jaromíru Jágrovi, Tomáši Plekancovi nebo Jakubu Voráčkovi, který letos sklízí u fanoušků úspěch jako vtipný a nekonvenční komentátor.

close Mistrovství světa v hokeji 2024, Staroměstské náměstí, Česko - Švýcarsko info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Babička kamarádek z Prahy si tipuje výhru Česko nad Švýcarskem 2:1.

Vytvoření prostoru pro fanoušky omezilo od rána dopravu v okolí náměstí. Auta nemohou vjíždět do Celetné, Pařížské, Dlouhé ani Železné ulice. Hlavní město posílilo provoz tramvají a prodloužilo provoz metra o hodinu. Na místě jsou k případným zásahům připraveni policisté, strážníci, záchranáři i hasiči. Policisté se samopaly monitorují situaci mimo jiné z podstavce sousoší s Mistrem Janem Husem.

Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman ČTK řekl, že hlavní město stále jedná s organizátory turnaje o možnosti pondělního přivítání týmu trenéra Radima Rulíka rovněž na Staroměstském náměstí.

Poslední zlato získal český národní tým před dlouhými 14 lety. Naopak Švýcaři se nikdy v historii šampionátu vítězi nestali. Vždy sáhli jen po stříbru.