Ciferníky věžních hodin byly zhotoveny po druhé světové válce jako náhrada za ty, které zničil požár radnice v posledním dni války. Sloužily až do 26. června minulého roku, kdy byly v rámci probíhající rekonstrukce věže Staroměstské radnice demontovány.

Ciferníky jsou čitelné i z větší dálky

Vzhledem k rozhodnutí města přiblížit podobu radniční věže co nejvíce původnímu vzhledu byly nové ciferníky vyrobeny podle dochované fotografické dokumentace těch původních z roku 1787. Jejich ručky a cifry jsou zlaceny 24karátovým zlatem, desky ciferníků jsou matně černé. Každý váží 110 kilogramů a v průměru má 329 centimetrů.

„Barokní podoba se liší od podoby dosavadních novodobých ciferníků nejen zlacením, ale také tím, že je na nich uvnitř hodinového číselníku I-XII vyznačen ještě číselník minutový, označený po čtvrthodinách I, II, III a IIII. Minutová ručka pak obíhá po tomto vnitřním ciferníku a je proto kratší než ručka hodinová,“ vysvětil orlojník Petr Skála s tím, že takové ciferníky jsou velmi přehledné a také čitelnější z větší dálky, protože důležitější ručka hodinová je celkově větší.

Barokní ciferníky tohoto typu jsou dosud na celé řadě historických budov, na mnoha kostelích a zámcích a také na věži pražského Klementina.

Oprava hodin je součástí druhé fáze celkové rekonstrukce radnice. Orloj v kompletní nové podobě by se měl předvést Pražanům i návštěvníkům metropole letos na podzim.