„Lidé si myslí, že to je ošklivá čtvrť se spalovnou, pokud si tedy něco o ní myslí. Ale málokdo ví, že tam jsou například dva zámky nebo jedna ze tří pražských botanických zahrad," vysvětluje obyvatelka Malešic Karolína Vránková, která se na vznikající stezce podílí.

Čtyřkilometrový okruh

S myšlenkou udělat naučnou stezku v Malešicích přišla základní organizace Českého svazu ochránců přírody Natura, quo vadis?, jež realizovala a opravovala naučné stezky například v Milíčově nebo v Prokopském údolí.

Budoucí malešická naučná stezka bude mít okolo čtyř kilometrů a bude procházet celou čtvrtí.

„Začne na zdejším sídlišti, pak půjde Malešickým parkem, Malešickým lesem, okolo zahrádkářské kolonie a podél botanické zahrady, kde se napojí na naučnou stezku Prahy 9. Dále pokračuje do starých Malešic a vrací se zpět na sídliště," popisuje trasu šéf projektu Tomáš Klouček, předseda Natura, quo vadis?

Okruh bude mít celkem deset atraktivních zastavení. „Malešická naučná stezka se jmenuje Stezka svatého Josefa. Nese jméno po nedostavěném kostelu Svatého Josefa, z nějž byly postaveny pouze základy, které v roce 1947 vysvětil pražský arcibiskup Josef Beran," vysvětluje předseda organizace.

Zastavení u místa, kde mohl stát kostel, budou doplňovat panely s vizualizacemi, jak měl svatostánek vypadat a dalšími informacemi.

Originální domov důchodců

Dalšími atrakcemi, které budou moct zájemci na trase zhlédnout, bude originálně řešený domov důchodců z přelomu 70. a 80. let, který je postaven standardním panelovým systémem, nicméně s velkou mírou kreativity.

„Domov stavěli dodnes úspěšní architekti Vlado Milunič, který spolupracoval například na Tančícím domě, a Jan Línek, jenž staví sociální stavby pro seniory a luxusní vily," říká Vránková.

Další zajímavou zastávkou bude i virtuální vyhlídka na kopci Malešického parku v podobě snímků obzoru nafoceného z dvacetimetrové výšky v úhlu tři sta šedesáti stupňů.

„Z místa totiž není vidět na obzor, protože je zarostlé stromy," vysvětluje Klouček.

Realizátoři zde proto plánují instalovat panely s fotografiemi z výšky doplněné popisy míst.

Kuriózní atrakcí se stane takzvaný hmyzí hotel, který bude stát na zahrádce jednoho občana Malešic.

Jedná se o stěnu s různými materiály jako kameny, větve, cihly či pařezy, kde jsou různě velké otvory, které slouží různému hmyzu jako úkryt.

Neposlední zastávkou, na kterou láká stezka, je botanická zahrada, která sice leží na území Prahy 9, ale patří stále do Malešic. „Když se zeptáte, jestli je v Malešicích botanická zahrada, většina odpoví, že ne. Málokterý, i rodilý obyvatel Malešic, o ní ví," uvádí Vránková.

Málo známá botanická zahrada

Botanické zahradě se neoficiálně říká Malešický zámeček. Nachází se zde Jiráskova vila, kterou před válkou koupil podnikatel Jirásko a přestavěl na renesanční zámeček. Po jeho smrti v roce 1943 se zde začaly konat nacistické večírky, proto byla vila se zahradou po válce v rámci Benešových dekretů znárodněna a od té doby slouží zahradnickému učilišti.

Budoucí Malešickou naučnou stezku představili realizátoři zájemcům včera odpoledne. Slavnostně otevřená by měla být v červnu příštího roku.

Historie Malešic

Nejstarší písemná zpráva o Malešicích pochází z roku 1309. Ves byla v roce 1525 prodána spojeným městům pražským, o tři roky později připadla Novému Městu. Malešice byly střídavě zabavovány a prodávány, až je v roce 1727 koupila pražská univerzita. Roku 1900 byly Malešice s 824 obyvateli vsí žižkovského okresu. Do správního obvodu Praha 10 byly začleněny v roce 1949. V 90. letech se území stalo součástí městských částí Praha 10 a Praha 9.